Еден од визионерите во Microsoft, Брајан Принц на конференцијата за гејминг дизајнери одржана во Кина ги сподели своите идеи и мислења за иднината и сегашноста на Cloud-гејмингот. Според потрешените пари од 2,5 милијарди долари кој Microsoft ги инвестирал во шестте сервери кој ќе го опслужуваат Azure облакот, и милијардите кои се потрошени на развој очигледно […]

Прочитај повеќе

Пред точно седум години, на 23 ноември Blizzard го стартуваше досега нивниот најпопуларен проект World of Warcraft. Од тогаш поминаа неверајтни и забавни седум години. За седмииот роденден на WoW Blizzard ги награди играчите со мал токен и писмо заблагодарувајќи им се на довербата. Но можеби најинтересното нешто претставено за роденденот беше телевизиската реклама со […]

Прочитај повеќе

Одличната претпродажба како да најави дека Call of Duty: Modern Warfare 3 може да го урне рекордот на својот претходник Black Ops. Одличниот прием кај публиката и добрите оценки кој играта ги доби од критиката допринесоа Call of Duty да има најдобар старт во продажбата досега. Activision ја потврди веста и дополнително се пофали дека […]

Прочитај повеќе

На почеток на месецот компанијата која ги произведува најдобрите гејминг лаптопи Razer објави дека се украдени пар прототипи од лаптопот кој го развиваат. Новиот лаптоп Blade покрај хардверските подобрувањата има мини дисплеј на самиот лаптоп кој може да се користи за прикажување на мини-мапа или за прикажување на други опции од играта. Според изјавата кое […]

Прочитај повеќе

Една од позабавните вести која беше објавена во првиот број на бесплатниот месечник посветен на гејминг индустријата >WGE:MAG се резултате на гласањето на околу 1.000 дизајнери на видео игри кои ja oдбираа својата омилена видео игра. На прво место според бројот на гласови е играта на студиото Bioware, Baldur’s Gate. Се сеќавате на играта? Таа беше претставена […]

Прочитај повеќе

Минатата недела претставивме две игри кои се можни кандитати за игра на годината. Оваа недела излегуваат уште две нови игри кои се кандидати за оваа титула. Првата е третото продолжение на серијалот Modern Warfare, а втората игра е петтото продолжение на серијалот Elder Scrolls. Call of Duty: Modern Warfare 3 уште во предпродажбата ги надмина […]

Прочитај повеќе

По три години развој Rockstar Studios конечно и офицјално го најавија петтото продолжение на легендарната Grand Theft Auto. Според првичното видео се покажаа точни информациите дека GTA повторно се враќа во Лос Анѓелес. Со оглед на тоа дека за потребите на играта L.A. Noir веќе имаат изработено поголем дел од градот во тресеттите години можеби […]

Прочитај повеќе

Изминативе десет дена две игри поставија прилично високи бројки за продажба во првата недела. Првата е Battlefield III со продадени 5 милиони примероци, а втората Batman: Arkham City со продадени 4,6 милиони во првата недела. Од ЕА дојде веста дека со 5 милиони продадени игри во првата недела, Battlefield 3 е новиот нивен рекордер за […]

Прочитај повеќе

Освен четвртата експанзија на популарната World of Warcraft на годинашниов Blizzcon, беа претставени и Blizzards DOTA, Diablo 3 и вториот дел на Starcraft 2: Hearth of the Swarm. Дискутабилно најпријатното изненадување на Blizzcon годинава најверојатно е DOTA 2 верзијата на Blizzard. Со едноставен наслов Blizzard’s DOTA. Со оглед на тоа дека едвај помина еден месец […]

Прочитај повеќе

Blizzcon 2011 не разочараа ни оваа година, како и секој пат до сега се презентираа низа интересни новости, меѓу најинтересните е и веста за петтата експанзија на World of Warcraft. Иако од порано се шпекулираше дека продолжението на масовната мултиплеер онлајн игра (ММО) ќе биде Mist of Pandaren, за прв пат сега и Blizzard официјални […]

Прочитај повеќе

На само неколку дена пред официјалната продажба на Battlefield III, DICE објавија дека бројот на нарачани копии во предпродажба од 1,25 милиони, колку што беа предвидени е пораснат на неколку милиони. Ова значи дека дека играта уште во претпродажба доби „платинест“ статус. Точно една недела пред продажбата беше прекината и отворената бета. Во исчекување на […]

Прочитај повеќе

Секоја година од ребрендирањето на International Soccer Superstar во Winning Eleven односно Pro Evolution Soccer како што е позната фудбалската франшиза на Konami, љубителите на фудбалот насекаде прават споредба помеѓу оваа игра и малку попопуларната FIFA. И покрај тоа што критиката вообичаено е понаклона кон EA Spots, и на нивниот серијал му дава подобри оценки, […]

Прочитај повеќе