По Google Glass и непотврдените очила од Microsoft, сега и Apple излезе со најава за свои наочари за проширена реалност. Веста е „обелоденета“ по добивањето на патент од  Американското патент биро. Со оглед на тоа дека барањето за патент е поднесено уште во 2006 година тешко е да претпоставиме за што точно станува збор. Според […]

Прочитај повеќе

Доаѓа време кога полицијата ќе почне да дејствува проактивно спречувајќи го криминалот пред истиот да се случи. Ова може да биде забрзано од софтверот на стартапот PredPol кој анализира податоци од неколку години и статистички ја покажува локацијата за најголема веројатност на криминал. Картата на реонот е поделена на квадрати 150х150 метри и ова озвозможува да се […]

Прочитај повеќе

По се изгледа доаѓа крајот на продавниците кои продаваат „hard copy“ на видео игри, вели Френк Гибо, претседател за изданијата на EA Games. Мислењето доаѓа по првата година и едната милјарда долари на дигиталната продавница на EA, Origin. Во интервјуто за GamesIndustry International тој вели дека во иднината на игрите кои ги издава ЕА ќе се […]

Прочитај повеќе

Google и Samsung не се откажуваат од Samsung Galaxy Nexus кој од трети јули е забранет да се продава во САД. Покрај жалбата веќе е подготвена и промена на софтверот со која двете компаниите се надеваат дека целосно ќе ја укине забраната за продажба. Надоградба на софтверот ќе биде извршена во најкраток рок, вели  Google. […]

Прочитај повеќе

До крајот на годината Apple планира да издаде помал и поевтин iPad, пишува Bloomberg кој се повикува на два извори кои побара да бидат анонимни. Новиот таблет пред се треба да им конкурира на Nexus 7 и Kindle Fire првенствено со цената. Бидејќи пред се треба да биде економичен, „iPad mini“ ќе има помал екран, […]

Прочитај повеќе

Windows Phone 8 изгледа се подобро со секоја нова информација која ја добиваме. Според најновите фотографии објавени од WMPowerUser се чини дека Windows телефоните ќе имаат тастатура на допир која ќе биде искривена за полесно пишување. Тастатурата ќе биде полукружна и е наменета за внесување текст со една рака, поточно со палецот. Распоредот на буквите е според qwerty […]

Прочитај повеќе

Барак Обама започна кампања со реклами на Facebook да ги мотивира граѓаните на акција. Целта на кампањата е да ги притиснат сенаторите и републиканците да гласаат за неговиот  план за отворање на нови работни места. Од овој проект може да зависи и новиот мандат на г. Обама, бидејќи се очекува главни теми во претседателската кампања […]

Прочитај повеќе

Промената на мејловите на Facebook  е грешка која настана поради нова функција за скриени податоци,  изјави за ТheVerge главниот инженер на Facebook, Ендрју Босворт. Проблем има и со мобилните уреди, но тука проблемот е поради грешка при синхронизацијата, па адресата @facebook.com погрешно е земена како примарна. Иако Facebook адресата е предвидена да биде единствената прикажана […]

Прочитај повеќе

IBM најави апликација со проширена реалност која ќе им го олесни купувањето на заинтересираните посетители во продавниците. Продуктот, кој е дело на развојниот тим на IBM од Хаифа, Израел, ќе ги спојува информациите за продуктите и сликите кои вие ги гледате. Софистицираниот софтвер на IBM ќе ја анализира сликата од камерата и откако ќе утврди за […]

Прочитај повеќе

Покрај највисоката победа во финале на Европско првенство, годинашното EURO 2012 постигна и рекорд на Twitter. Бројката од 15.358 твитови во секунда е нов рекорд за било кој спорт кој се коментирал во реално време на Twitter. Рекордот е постигнат истовремено со четвртиот гол на Шпанија. Во својoт пост Twitter соопшти дека во време на финалниот […]

Прочитај повеќе

Sony ја купи гејминг платформата Gaiкai за околу 380 милиони долари. Со ова јапонскиот гигант ќе ја добијат инфраструктурата на Gaikai заедно со технологијата која овозможува „стрим“ на игрите. Интересот на Sony за „Games on Demand“ услуги не е нов, „шпекулации“ за аквизиција се појавија уште во мај. Sony нема објаснето како ќе ја користи […]

Прочитај повеќе

Adobe ја прекина подршката на Flash Player за Android. Поточно, верзијата 4.1 Jelly Bean ќе биде последната на која флеш ќе работи со полна поддршка од Adobe. Дури и надградба на 4.1 од 4.0 може да предизвика непожелно функционирање на „Flash Player“. Сепак Adobe ќе продолжи да издава надградби и безбедносни закрпи за сегашната верзија, […]

Прочитај повеќе