Американското федерално истражно биро (FBI) конечно ја замени хартијата со дигитални податоци. Од сега целокупната документација која  ја поседува агенцијата е дигитална. Целата операција чини 600 милиони долари, а замената е направена во рок од 12 години. Новиот систем на FBI за дигитално чување, пребарување и обработка на податоци е наречен „Sentinel“. Покрај намалување на […]

Прочитај повеќе

Ко-основачот на Apple, Стив Возниак ја истакна освојата загриженост за iCloud, но и општо за облакот кој станува се популарен, попрактичен и сите сервиси се решени да ги базираат своите услуги на него. Во интервјуто кое го даде за AFP, г.Возниак кажа дека иднината на „облак“ услугите во следните 5 години е заштрашувачка. „Со облакот […]

Прочитај повеќе

Откако се зголеми брзината на интернетот која ја нудат провајдерите се повеќе корисници, и се повеќе бизниси, наместо вообичаените повици користат видео-телефонија или видео конференциски разговори. Најголем дел од поквалитентните сервиси се разбира не се бесплатни, а цените се движат од 50 долари, па нагоре. Meѓу сервисите кои се плаќаат доколку се користат од бизниси […]

Прочитај повеќе

BusinessInsider јавува дека Apple се во преговори да ја купат друштвената мрежа Fancy. Apple се надева дека дел од 400 милиони корисници на iStore ќе ја користат и нивната можна нова аквизиција. Детали околу сумата која ја понудиле од Apple и можна дата на завршување на преговорите не се објавени. Fancy се споредува со Pinterest, […]

Прочитај повеќе

SpiderOak е веб складиште кое овозможува синхронизација на податоците на речиси сите уреди. Како и кај Dropbox и другите веб складишта овозможена е синхронизација помеѓупаметни телефони, лаптопи, таблет и десктоп комјутери. Но, тоа што го одделува Spider Oak од останатите веб складишта е безбедноста која им ја нудат на корисниците. Вработените во компанијата се горди на […]

Прочитај повеќе

4Chan стигна до милијардитиот пост. До овој јубилеј страната стигна за девет години, но, интересно е што никој не објавува кој е милијардитиот пост, а модераторите на Twitter тврдат дека ниту нив не им е познато кој е милијардитиот пост, иако тие што го познаваат форумот ќе разберат зошто модерторите велат „искористете ја вашата фантазија“. […]

Прочитај повеќе

Google им го испрати новиот правилник на девелоперите на Android апликации,  кои планираат својот продукт да го продаваат на Google Play. Правилникот од Google е објавено во целост на GooglePlay, а писмотот кое команијата го испрати до програмерите во целост е објавено на Аndroidcentral. Во своетот соопштение Google се осврнува кон неколку злоупотреби во апликациите, […]

Прочитај повеќе

Овен Вилсон и Винс Вон ќе стажираат во Google. Се разбира станува збор за филмско сценарио во кое ѕвездите од „Уништувачи на венчавки“ овој пат ќе глумат стажанти во Google. Името на филмот е Стажанти (The Internship), a изборот на актерите не остава простор за сомневање дека станува збор за комедија. Според сценариото, главните актери […]

Прочитај повеќе

Експертите ангажирани од Dropbox открија дека еден од вработените во команијата имал компромитиран профил. Како последица на ова голем број на корисници почнале да добиваат спам-пошта на адресите поврзани со Dropbox профилот. „Хакерите користеa профил и лозинка на вработен во команијата, во неговото онлајн скаладиште имаa пристап до проектна документација со имејл адреси од корисници […]

Прочитај повеќе

Facebook ќе мора подобро да се подготви за префрлање на мобилна платформи. Според извештајот на компанијата, дури 102 милиони корисиници во јуни се поврзале на друштвената мрежа преку мобилни телефони и таблет компјутери,. Ова се речиси неверојатни 23 проценти повеќе од март, и околу 540 милиони корисници ја отвориле страната од мобилен уред, а дури […]

Прочитај повеќе

Три милиони сопственици на Mac досега го надградиле оперативниот систем во OS X Mountain Lion. Според оваа бројка Apple објави дека овој оперативен систем е најдобриот до сега за нивната платформа. „Само една година неверојатно успешниот почеток на Lion, корисниците го симнаа Mountain Lion повеќе од 3 милиони пати за само четири дена, ова го […]

Прочитај повеќе

Меѓународниот олимписки комитет е решен оваа година Олимписките игри навистина да го искористат се што го нуди Интернетот. Покрај соработката со друштвените мрежи и бројните апликации за таблет компјутери и паметни телефони, организаторот обезбеди YouТube пренос за 64 држави од Азија и Африка. Иако за најголем дел од државите на листата доволно брз интернет кој ќе […]

Прочитај повеќе