Таман ќе подзаборавиме дека било кога се зборувало за World of Warcraft  филм, ќе се појави некоја вест која ќе не потсети и израдува дека ќе видиме епска филмска приказна со Трал и Алијансата. За жал и овојпат вестите не се добри. Режисерот Сем Реми нема да го режира филмот.  Причината е зафатеноста на г. […]

Прочитај повеќе

Европската комисија објави дека е започната процедура која ќе утврди дали Microsoft се спротистави на барањето да овозможи избор на прелистувач при инсталација на Windows.  Комисијата е убедена дека компанијата не успеа на своите корисници да им понуди избор на прелистувач во оперативниот систем Windows 7. Oд Microsoft беше побарано да понуди прозорец за избор […]

Прочитај повеќе

PayPal ги купи Card.io, стартап компанија која им овозможува читaње на податоците од кредитните картички со помош на паметен телефон. Пред аквизицијата PayPal и Card.io веќе соработуваа на мобилната апликација PayPal Here. Во PayPal сме импресионирани од креативноста, посветеноста и мотивираноста на Card.io, вели Хил Фергусон на својот блог. Card.io овозможува лесно плаќање со кредитна картичка, но […]

Прочитај повеќе

AFRON (AfricanRoboticNetwork), распиша конкурс за дизајнирање на робот со прифатлива цена. За цена од околу десет долари инженери, студенти или робо-ентузијасти треба да изработат идејно решение за целосно функционален робот. Иако максималната цена од 10 долари е нереалистична дури и според идејните творци на конкурсот, целта е да се добие евтин робот кој ќе биде […]

Прочитај повеќе

Друштвените мрежи се релативно нов простор за рекламирање, a начинот на кој компаниите ги претставуваат своите продукти станува се поинтересен. Пример за тоа се Nike кои претставија рекламна апликација која ги презентира патиките кои ги произведува. Апликацијата е наречена Nike Shoe Boxxxx и е слична со поголем број на игри на друштвените мрежа. Почнувате со неколку пара патики […]

Прочитај повеќе

Чарли Шин или „Ворлок“, се реши да му каже збогум на Тwitter. Актерот кој со своите луди изјави за неговиот живот со кокаинот ги привлече вниманието на 7,7 милиони следбеници, го затвори својот профил без некакво објаснување, само со само куса порака: „Reach for the stars everyone. dogspeed cadre. c out (sic)“. Чарли Шин е […]

Прочитај повеќе

На страната на Anatel (Бразилската Агенција за Телекомуникации) се постирани слики на нов модел на PlayStation 3, прв забележа бразилскиот портал Тechnoblog. Во документот испратен до агенцијата се бара одобрување на три модели кои се различни пединствено по големината на дискот. Ќе има верзии со 16, 250 и 500 GB дискови, и покрај новиот дизајн […]

Прочитај повеќе

Дури 55 проценти од американските корисници на мобилна телефонија користат „паметни“ телефони. Две третини од луѓето кои купиле нов телефон се одлучиле за „паметен“ телефон. Оваа вест е објавена по анализата на Nielsen, која споделува и  други интересни податоци. Според истата анализа од целокупната продажба на паметни телефони, 51,4 отсто се Android телефони, 34 отсто […]

Прочитај повеќе

Microsoft ќе го претстави најновиот Office следната недела, јавува USAToday. Според најавата објавувањето на новиот Office пакет најверојатно ќе се случи веќе во понеделник. Тогаш најверојатно ќе биде објавено и името на софтверскиот пакет, а сега се шпекулира помеѓу Office 15 и Office 2013. Веста е сè уште непотврдена од Microsoft, а и изворот е анонимен. […]

Прочитај повеќе

Повеќе од милион корисници на AndroidForums можe да имаат проблеми поради неодамнешното пробивање на веб страната. Хакерите стигнале до кориснички имиња, имејл адреси, енкриптирани лозинки, IP адреси, но и други помалку важни информации врзани со форумот. За среќа недостатокот кој го овозможил пробивањето на форумот е познат и сега веќе отстранет. Кодот на страната и базата […]

Прочитај повеќе

Дерон Вилијамс ѕвездата на екипата на Бруклин, потпиша договор вреден 98 милиони дoлари на iPad. Вилјамс најверојатно е првиот кошаркар кој својот потпис на мулти-милиoнски договор го изведе со прст, а првпат гледаме и волку висок договор да биде потпишан на електронски уред. Се разбира дека кошаркарот веднаш го објави ова и на Twitter. Officially […]

Прочитај повеќе

Хакерската група D33Ds Company објави украдени информации за 453.000 профили на Yahoo, пренесува Ars Technica. За податоците тврдат дека се од корисници на нeобјавен сервис на Yahoo. Во објавенaта листа се и имејл адреси од Hotmail, Yahoo, Gmail, Aol и многу други. Блогот за безбедност TrustedSec јавува дека најверојатно станува збор за Yahoo! Voices. Заклучокот го […]

Прочитај повеќе