Интернетот не смее да толерира цензура како одговор на наводни прекршоци на авторските права, вели Џими Велс, основачот нa Wikipedia, кој започна петиција за да ја запре екстрадицијата на Ричард О’Дваер во САД. „Како граѓани мора да се избориме за нашите онлајн права.“, вели г. Велс. Ричард О’Дваер, 24-годишен студент од Шефилд, Британија е сопственик на TV Shack.net […]

Прочитај повеќе

Веќе неколку пати известувавме за неколку „алтернативни“ начини на плаќање на видео игри. Некои од нив се со цел да се  намали цената на игрите, пример со вметнување на реклами во нив или пак бесплатна основа на играта со микротрансакции кој би овозможиле поврат на средствата и профит за дизајнерите. Вообичаено издавачите се скептични околу […]

Прочитај повеќе

По се изгледа Microsoft ја научи лекцијата од Kinect и нема да чека последен момент пред да ги издадe SDK за новиот „контролер“ Smart Glass. Иако од најавата на SmartGlass и не помина многу врем, Microsoft веднаш го понуди SDK пакетот на своите партнери. Со развојниот пакет партнерите кои имаат обврска за екслузивни Xbox наслови […]

Прочитај повеќе

Во судската војна конечно и Samsung да добие една битка. Холандскиот суд одлучи дека Apple треба да му исплати отштета на Samsung. Судот вели дека Apple прекршиле патент кој е во сопственост на Samsung,  а се однесува на поврзувањето на телефони и таблети со интернет. Отштетата ќе биде пресметана подоцна во зависност од продажбата на […]

Прочитај повеќе

Twitter реши да го затвори лажниот профил на Бил Мареј иако долго време му дозвололуваше да споделува пораки. Додека постоеше профилот @bill_murray објавуваше украдени шеги, бараше пари од следбениците и не се ни обиде да разјасни дека тоа не е профил на познатиот холивудски актер Бил Мареј. И покрај големиот број на забелешки за плагијат […]

Прочитај повеќе

Kомерцијалните огласи на друштвената мрежа кои пристигаат на мобилните уреди се многу поефикасни од рекламите кои се појавуваат на десктоп верзијата, покажа  истражувањата на TBG Digita, AD Parlor, Nanigans и Spruce Media, кои се рекламни партнери на Facebook. Мобилните реклами на Facebook се отворани 13 пати повеќе, и заработуваат 11,3 пати повеќе пари по прикажување од десктоп рекламите. Ова […]

Прочитај повеќе

Британската агенција ASA ( Advertising Standard Authority ) ја прекина рекламната кампања на Nike преку Twitter.  Главна причина за забраната е што Nike ги користи Twitter  профилите на фудбалерите Вејн Руни и  Џек Вилшир за рекламирање на своите производи. Британската регулатива забранува да се рекламира преку лични профили на фудбалерите бидејќи, како што вели ASA, нивните […]

Прочитај повеќе

Дали сте се запрашале колку е навлезен Facebook во вашите омилени сајтови? Неодамнешното истражување на Royal Pingdom  покажува дека во 10.000 водечки веб страни според Alexa, интеграцијата на Facebook е речиси 25 проценти. Заедно со споделувањето на содржини на друштвената мрежа оваа бројка се качува до речиси 49,3 отсто. Втора мрежа по присутност е Google+, +1 […]

Прочитај повеќе

Kонечно се случи влегувањето на Microsoft на пазарот на таблет компјутери со Surface, кој и не може да се нарече „вистински“ PC и е многу поблиску до хибриден уред.. Иако ова не би требало да биде преголемо изненадување со оглед на тоа дека Microsoft произведуваат хардвер веќе подолго време. Покрај Xbox и Kinect, тие се идејни […]

Прочитај повеќе

Иако на годинешниов E3 Microsoft не го презентираше Xbox 720, сепак информациите кои беа откриени викендов покажуваат дека сме можеби поблиску до нова конзола отколку што мислиме. Според непотврдениот план од 2010 година, новата конзола би требала да пристигне во продавниците веќе следната година. Според документот, друштво на рафтовите ќе и прават втората генерација на […]

Прочитај повеќе

Останува помалку од еден месец до EXIT, еден од најдобрите музички фестивали во Европа. Доколку одите во Нови Сад,  сигурно ќе ви се најде редизајнираната  мобилна страна со која организаторите сакаат полесно и поудобно да ги информираат посетителите. Според организаторот, новата мобилна страна е оптимизирана и едноставна за навигација. Освен ова изработени се и апликации за Android […]

Прочитај повеќе

Директорот на Nokia, Стивен Елоп, призна дека Windows 7 телефоните не се продаваат. Според г. Елоп, клучната грешка ја прават провачите на Nokia телефоните. кои наместо да ги фокусираат рекламите околу софтверот на Microsoft, како што се прави тоа со Android и iOS, тие упорно се обидува да ги рекламираат уредите. Не помага ни тоа […]

Прочитај повеќе