3Д принт е техника која овозможува производство на готов модел од дигитална копија. Добрата вест е дека ова значително го олеснува процесот на производство дури и во домашни услови. Но, лошата вест е што 3Д принтерите се толку софистицирани, а и дигиталните модели се респространети дури и за оружје. Беше само прашање на време пред […]

Прочитај повеќе

Се повеќе шпекулации има за Facebook брендиран телефон. Според последните гласини Facebook ќе изработи телефон заедно со HTC, а телефонот би излегол најрано до средината на 2013 година, пишува Bloomberg. Според непотврдените информации, телефонот бил закажан за оваа година, но заради зафатеноста на HTC со други проекти телефонот е поместен за 6 месеци. Facebook пак, […]

Прочитај повеќе

Австралија е новата цел на хактивистите Anonymous. Цел на нападот е австралискиот интернет провајдер AAPT поради предлог-законот кој ги обврзува телекомуникациските компании да ги чуваат податоците на корисниците во период од две години. Пробивањето е потврдено и од директорот на AAPT, Дејвид Јул. Аnonymous тврди дека има 40 GB кориснички податоци. Напаѓачите за SCMagazine вели […]

Прочитај повеќе

Apple ја објави најновата надградба на OS X, верзијата 10.8 или попозната како Mountain Lion. Продажбата започнува од среда, а оперативниот систем ќе биде достапен единствено преку App Store. Новиот оперативен систем има олеснета комуникација преку друштвените мрежи и интеграција на iPhone, iPad и Mac. Apple како по обичај тргна по проверениот пат познат како […]

Прочитај повеќе

Gather е апликација која ќе ви ја олесни организацијата на средби со вашите пријатели. Креатори на апликацијата се Макс Оден и Микаел Роџерс, кој е поранешен програмер во Yammer, CouchOne и Mozilla. Апликацијата е достапна за Android и за iOS, а може да ја преземете од GooglePlay или AppStore. Gather не е нова друштвена мрежа, туку […]

Прочитај повеќе

Покрај продадени 26 милиони iPhone телефони, 35 милијарди долари приходи и 8 милијарди долари профит, финансискиот извештај за третиот квартал на Apple кријат интересен податок за продажбата на Mac и iPad. Аpple објави дека училиштата и центрите за образование купуваат два пати повеќе iPad отколку Mac компјутери. Брзината со која се прифаќа iPad во училиштата […]

Прочитај повеќе

Американското Патент биро му го додели првиот патент на Марк Закерберг за кој аплицирал уште пред шест години. Иако во последниве години компанијата има обезбедено повеќе патенти, сепак овој има симболично значење. Станува збор за патентот означен како US patent 8.225.376 кој се однесува на приватност. Патентот се однесува на динамичка приватност, односно прикажување на […]

Прочитај повеќе

Продолжуват судските кавги помеѓу Apple и Samsung. Овој пат во центарот на вниманието е германскиот град Дизелдорф, поточно нивниот суд. Со новата пресуда Samsung доби забрана за продажба на Galaxy Tab 7.7 на целата територија на Европа. Но, подигната е забраната за продажба на поголемиот и редизајниран Samsung Galaxy Tab 10.1N. „Samsung е разочаран од […]

Прочитај повеќе

Facebook тестира спонзорирани резултати во својот пребарувач, објави Techcrunch. По рекламите во реалнo време, рекламите на мобилнатa aпликација  и „сакам копчето“, ова е уште еден во низата на можости за рекламирање кои ги испитува Facebook. Новите реклами ќе се прикажуваат во полето за пребарување. Интересно ќе биде да видиме дали ова ќе биде најава за вовед […]

Прочитај повеќе

DirectYoutubeDownloader е алатка изработена од MajorShare која ви овозможува истовремено да симнете повеќе содржини т.е. видеа од YouTube. Иако сме навикнати најголем дел од менаџерите за симнување содржини да се вградуваат во прелистувачот, Direct Youtube Downolader е самостојна апликација. Најголема предност на софтверот треба да биде можноста да симнувате цели канали од YouTube, без разлика дали […]

Прочитај повеќе

Google ја запре продажбата на верзијата на Nexus 7 со 16 GB простор. Паузата во продажбата не е поради грешка во производот, туку изненаденоста на Google од популарноста на таблет компјутерот, пушува Guardian. Поради големата побарувачка, компанијата вели дека нема избор и дека мора за сите идни нарачки на овој модел да ги извести купувачите […]

Прочитај повеќе

Откако и официјално дојде потврда дека Windows 8 излегува на 26 октомври, Мicrosoft започна да ги открива и термините за останатите продукти. Знаеме дека заедно со оперативниот систем ќе излезе и  таблет компјутерот Microsoft Surface. Windows Server 2012 ќе биде достапен во септември.  Софтверот за Windows 8 телефоните ќе биде достапен во октомври, но за Windows […]

Прочитај повеќе