Откако ги осудиjа на затворски казни, основачите на PIrate Bay ќе треба да исплатат и 550.000 евра на неколку музички куќи. За жал изведувачите на музиката која беше пиратирана нема да видат ни цент од овие пари. А ни дел од парите нема да видат и издавачите , вели TorrentFreak. Целата сума ќе оди во рацете на […]

Прочитај повеќе

Организаторите на Олимпијадата ги обвинија гледачите покрај патеките дека предизвикуваат проблеми поради прекумерното користење на Twitter, пишува Reuters. Според организаторите, твитерџиите ја преоптоваруваат телекомуникациската инфраструктура, па заради тоа телевизиските гледачи не можеле да дознаат кој на кое место завршил на велосипедиската трка. Затоа, организаторите побараа од посетителите да ги избегнат сите текст пораки, но и пораки […]

Прочитај повеќе

Samsung повторно докажува дека е лидер во индустријата за паметни телефони. За вториот квартал тие објавија рекордна заработка од 5,9 милијарди долари, јавуваReuters. Заработката е и 79 проценти поголема од ланската за овој период. Според истражувачите IDC, Samsung продал 50,2 милиони паметни телефони во период оо април до јуни. Ова е речиси двојно поголема продажба од […]

Прочитај повеќе

Facebook се приближува до милијардитиот корисник. Во моментов друштвената мрежа има 955 милиони корисници, или 55 милиони повеќе од април. Растот е поспор од претходните години, но сепак бројот на новодојдени корисници е поголем за 29 отсто од лани. Ако зголемувањето на корисници продолжи со слично темпо очекувањата се милијардитиот корисник да се приклучи на […]

Прочитај повеќе

3Д принт е техника која овозможува производство на готов модел од дигитална копија. Добрата вест е дека ова значително го олеснува процесот на производство дури и во домашни услови. Но, лошата вест е што 3Д принтерите се толку софистицирани, а и дигиталните модели се респространети дури и за оружје. Беше само прашање на време пред […]

Прочитај повеќе

Се повеќе шпекулации има за Facebook брендиран телефон. Според последните гласини Facebook ќе изработи телефон заедно со HTC, а телефонот би излегол најрано до средината на 2013 година, пишува Bloomberg. Според непотврдените информации, телефонот бил закажан за оваа година, но заради зафатеноста на HTC со други проекти телефонот е поместен за 6 месеци. Facebook пак, […]

Прочитај повеќе

Австралија е новата цел на хактивистите Anonymous. Цел на нападот е австралискиот интернет провајдер AAPT поради предлог-законот кој ги обврзува телекомуникациските компании да ги чуваат податоците на корисниците во период од две години. Пробивањето е потврдено и од директорот на AAPT, Дејвид Јул. Аnonymous тврди дека има 40 GB кориснички податоци. Напаѓачите за SCMagazine вели […]

Прочитај повеќе

Apple ја објави најновата надградба на OS X, верзијата 10.8 или попозната како Mountain Lion. Продажбата започнува од среда, а оперативниот систем ќе биде достапен единствено преку App Store. Новиот оперативен систем има олеснета комуникација преку друштвените мрежи и интеграција на iPhone, iPad и Mac. Apple како по обичај тргна по проверениот пат познат како […]

Прочитај повеќе

Gather е апликација која ќе ви ја олесни организацијата на средби со вашите пријатели. Креатори на апликацијата се Макс Оден и Микаел Роџерс, кој е поранешен програмер во Yammer, CouchOne и Mozilla. Апликацијата е достапна за Android и за iOS, а може да ја преземете од GooglePlay или AppStore. Gather не е нова друштвена мрежа, туку […]

Прочитај повеќе

Покрај продадени 26 милиони iPhone телефони, 35 милијарди долари приходи и 8 милијарди долари профит, финансискиот извештај за третиот квартал на Apple кријат интересен податок за продажбата на Mac и iPad. Аpple објави дека училиштата и центрите за образование купуваат два пати повеќе iPad отколку Mac компјутери. Брзината со која се прифаќа iPad во училиштата […]

Прочитај повеќе

Американското Патент биро му го додели првиот патент на Марк Закерберг за кој аплицирал уште пред шест години. Иако во последниве години компанијата има обезбедено повеќе патенти, сепак овој има симболично значење. Станува збор за патентот означен како US patent 8.225.376 кој се однесува на приватност. Патентот се однесува на динамичка приватност, односно прикажување на […]

Прочитај повеќе

Продолжуват судските кавги помеѓу Apple и Samsung. Овој пат во центарот на вниманието е германскиот град Дизелдорф, поточно нивниот суд. Со новата пресуда Samsung доби забрана за продажба на Galaxy Tab 7.7 на целата територија на Европа. Но, подигната е забраната за продажба на поголемиот и редизајниран Samsung Galaxy Tab 10.1N. „Samsung е разочаран од […]

Прочитај повеќе