Facebook започна да ги информираа корисиниците за анти-вирус пакети. Ако се сомневате дека вашиот компјутер е заразен, Facebook ќе ви ги „препорача“ Microsoft Security Essentials или McAfee за Windows корисниците, додека корисниците на Mac се упатени на Apple Security Updates. Сите препорачани алатки се бесплатни, иако McAfee е само мало софтверче, а не комплетен анти-вирус […]

Прочитај повеќе

<Надополнување 11/7/2012:>Apple одговори на критиките кои доаѓаат од повеќе организации за заштита на околината. Во договорот тие потенцираат дека нивните стандарди за заштита нa животната средина се поригорозни од тие на регулаторот EPEAT (Electronic Product Environmental Assessment Tool). „Сите наши производи ги исполнуваат најстрогите стандарди за енергетска ефикасност поддржани од страна на американската влада. Ние […]

Прочитај повеќе

Microsoft претстави USB стик со кој ќе можете целиот Windows 8 да го носите со себе. Покрај нагодувањата и персонализацијата на стикот ќе овозможува користење на Windows 8 на компјутери кои имаат Windows 7 оперативен систем. Стикот е со големина 32 GB и во најавата е наречен „Windows To Go“. USB-то ќе им биде од […]

Прочитај повеќе

Заврши приказната за тужбата на The Oatmeal. Со помош на интернетот Метју Инман креаторот на The Oatmeal собра неверојатно 211.223 долари, иако бараше само 20.000. Сите пари ќе ги подари на добротворни организации. Уште поважно случајот против него, тој беше обвинет за клевета откако побарал од сајт да не му краде негови дела, е повлечен, […]

Прочитај повеќе

Samsung најавува нов Windows RT таблет компјутер кој ќе биде претставен истовремено со оперативниот систем, пишува Bloomberg. Корејската компанија веќе работи на ARM таблет компјутерот, тврдат извори кои бараат да останат анонимни, бидејќи компанијата сè уште не ги објавила плановите. Еден од изворите најави дека таблет компјутерот е најавен за октомври што се поклопува со излегувањето […]

Прочитај повеќе

Остануваат уште помалку од 20 дена до почетокот на Олимписките игри во Лондон, а со тоа стануваат се поинтересни апликациите со кои ќе ни се олесни следењето на Олимпијадата, меѓу кои и официјалната апликација, достапна за Android и iOS, додека сопствениците на BlackBerry апликацијата можат да ја најдат тука. Покрај резултатите апликациите ќе ви помогнат да […]

Прочитај повеќе

Тим научници од Универзитетот на Аризона тврди дека ги изработиле најреалните роботизирани нозе до сега. Тимот инженери кој ги изработил нозете, посветил големо внимание на контролата и управувањето со движењето со цел да го „имитираат“ центарот за движење на човекот. Кај човекот, центарот за движење собира податоци, генерира импулси, но и  ги контролира деловите на […]

Прочитај повеќе

Новиот плагин за Google Chrome, Facebook Open Graph Redirect, ви помага ди ги отворите Open Graph линковите без да ги инсталирате здодевните апликации. Плагинот е дело на Џо Леви, кој и самиот е голем обожавател на друштвената мрежа. Покрај линковите од Yahoo, Guardian, NBC, The Washington Post, Social Cam и многу други, плагинот ви овозможува […]

Прочитај повеќе

По Google Glass и непотврдените очила од Microsoft, сега и Apple излезе со најава за свои наочари за проширена реалност. Веста е „обелоденета“ по добивањето на патент од  Американското патент биро. Со оглед на тоа дека барањето за патент е поднесено уште во 2006 година тешко е да претпоставиме за што точно станува збор. Според […]

Прочитај повеќе

Доаѓа време кога полицијата ќе почне да дејствува проактивно спречувајќи го криминалот пред истиот да се случи. Ова може да биде забрзано од софтверот на стартапот PredPol кој анализира податоци од неколку години и статистички ја покажува локацијата за најголема веројатност на криминал. Картата на реонот е поделена на квадрати 150х150 метри и ова озвозможува да се […]

Прочитај повеќе

По се изгледа доаѓа крајот на продавниците кои продаваат „hard copy“ на видео игри, вели Френк Гибо, претседател за изданијата на EA Games. Мислењето доаѓа по првата година и едната милјарда долари на дигиталната продавница на EA, Origin. Во интервјуто за GamesIndustry International тој вели дека во иднината на игрите кои ги издава ЕА ќе се […]

Прочитај повеќе

Google и Samsung не се откажуваат од Samsung Galaxy Nexus кој од трети јули е забранет да се продава во САД. Покрај жалбата веќе е подготвена и промена на софтверот со која двете компаниите се надеваат дека целосно ќе ја укине забраната за продажба. Надоградба на софтверот ќе биде извршена во најкраток рок, вели  Google. […]

Прочитај повеќе