Австралискиот парламент го донесе најавениот контрoверзен закон за сајбер-криминал. Законот, со кој Австралија ќе пристапи на конвенцијата на Советот на Европа од 2001 година, ги обврзува провајдерите да ги зачуваат податоците за дадени корисници подолг временски период. Дополнително, следењето на дадени корисници може да биде побарано од останатите држави-потписници на конвенцијата, вклучувајќи ги и САД. […]

Прочитај повеќе

За помалку од една недела проектот за изградба на музеј на Никола Тесла е прогласен за успешен. Метју Инман, основачот на популарниот Oatmeal, објави дека целта од 850.000 долари е постигната. Иако до крај на акцијата има уште 39 дена веќе се донирани 900.000 долари, а државата Њујорк вети дека ќе обезбеди дополнителни 850.000 долари […]

Прочитај повеќе

Јапонскиот гигант Panasonic претстави Android апликација која ќе им овозможи на корисниците со помош на паметни телефони да управуваат со работата на уреди за домаќинство произведени од оваа компанија. За почеток апликацијата опфаќа микро печки, клима уреди, фрижидери и различни монитори за работа на срце. Заедно со апликацијата најавени се и серија нови уреди кои во целост […]

Прочитај повеќе

Еден од основачите на PayPal и истовремено првиот инвеститор на Facebook, Петер Тиел,  го продаде најголемиот дел од акциите кои ги поседува во друштвената мрежа, јавува Forbes. Моментот на продажбата на акциите е доста интересен бидејќи акциите на Facebook се во речиси постојан пад, а нивната вредност е преполовена, паѓајки и под 19 долари иако […]

Прочитај повеќе

Новиот Galaxy Note 10.1 ќе доаѓа со електронско пенкало кое според фановите на Samsung, оваа технологија му дава предност на овој таблет компјутер пред конкуренцијата. Пенкалото олеснува голем број на функции, но S-Pen доаѓа и со свои апликации: S-Memo, S-Note, S-Planer, Adobe Photoshop Touch, Adobe Ideas и многу други апликации, кои треба да им ја […]

Прочитај повеќе

Конечно Facebook ќе ги брише непожелните фотографии од профилите на корисниците, наместо само да ги скрие и да ги остави на серверите. За жал и сега ќе биде потребно долго време од притискањето на „избриши“ до реалното бришење на фотографијата. Поточно бришењето е „одложено“, а за одстранување на директните линкови до фотографиите понекогаш се потребни […]

Прочитај повеќе

Незадоволните корисниците се побунија на одлуката на еден од најпопуларните торент клиенти uTorrent да воведе реклами. Торент клиентот објави на својот форум дека разгледува рекламирање како можност за собирање средства, но по бунтот uTorrent делумно ја промени одлуката и ги промени рекламите во незадолжителни. Спонзорираните торенти сè уште ќе се појавуваат во листата, но корисниците ќе бидат во […]

Прочитај повеќе

Мотивиран од победата над FunnyJunk кога собра 220.000 долари од интернет корисниците за добротворни цели, основачот на Oatmeal, Метју Инман, сега се посвети на нов, и малку поразличен проект. Ново „милениче“ на г.Инман е музеј посветен на легендарниот иноватор Никола Тесла. Сервисот со кој ги собере средствата е IndieGoGo, и овој пат, како што се покажа […]

Прочитај повеќе

Во исчекување сме на прес-конференцијата на Nokia и Microsoft која е закажана за 5 септември во Њу Јорк. Иако не објавија за што точно ќе стане збор, имајќи ги во предвид заедничките проекти, јасно е дека станува збор за презентација на Windows 8 телефоните. Се очекува на овој настан да бидат преставени нови WP8 уреди. […]

Прочитај повеќе

Adobe го повлекува Flash од GooglePlay. Oд денес, 15 август, сите сопственици на Android уреди кои до сега не симнале Flash нема да бидат во можност повеќе да го направат преземањето. Flash на Android платформата ќе биде целосно недостапно откако сите уреди ќе се префрлат на Android 4.1 Jelly Bean. Компанијата целосно ќе се посвети […]

Прочитај повеќе

Четириесет проценти од стоте најмоќни компании се активни на Instagram. Ова го покажува студијата на  Simply Measured направена по повод „лансирањето“ на новата алатка Instagram analytic. Студијата покажува и дека од 40 компании кои користат Instagram, 35 проценти имаат 20.000 следбеници, а осум од овие комании имаат над 100.000 следбеници. Најмногу „фанови“ имаат MTV и Starbucks речиси […]

Прочитај повеќе

Основачот на контроверзниот Wikileaks, Џулиан Асанж,  ќе добие азил во Еквадор. Веста доаѓа од официјални претставници на властите во Еквадор, јавува Guardian. Г. Асанж се крие веќе два месеци во еквадорската амбасада во Лондон, од 19 јуни кога побара азил за да се спаси од екстрадиција во Шведска каде е обвинет за силување на две девојки. […]

Прочитај повеќе