Microsoft ќе го „пензионира“ Windows Live Messenger во месеците кои доаѓаат,  јавува the Verge. Изворите на the Verge јавуваат дека Microsoft во неколкуте наредни месеци целосно го интегрира Windows Live Messenger во Skype. Официјалната најава за „пензионирање“ ќе се појави наскоро, можеби дури до крајов на неделата. Делови од WLM ќе бидат интегрирани во Skype, […]

Прочитај повеќе

Oколу 25 отсто од апликациите на Google Play се сомнителни. Дури 72 отсто од апликациите преставуваат безбедносен ризик барем по една ризична дозвола (high risk permission). Од 412,212 апликации кои ги разгледала безбедносната компанија Bit 9, дури 26 отсто побарале пристап до лични податоци што е бројка поголема од 100.000. Најчесто побарувани податоци, 41 отсто се […]

Прочитај повеќе

Хакерската група  Ghost Shell и објави сајбер војна на Русија. Објавата на PasteBin која се појави по нападот наликува на пораките од хактивистите Anonymous, пред се бидејќи ги наведува повредите на човековите права како главна причина за нападот. „Премногу долго Русија е во состојба на тиранија и жалење. Обичните граѓани се принудени да живеат изолирано […]

Прочитај повеќе

Единаесет годишната Луси Валковиак отвори улично интернет кафе за граѓаните на Њу Џерси кои останаа без струја и интернет поради ураганот Сенди. Во интернет-кафето поставено во еден од неколкуте блокови во Хабокен каде што има струја, посетителите можат да го наполнат својот телефон и да се приклучат на интернет. Девојчето за возврат од посетителите бара […]

Прочитај повеќе

Microsoft e толку ангажиран во својата маркетинг кампања за Windows Phonе 8, што дури и директорот Стив Балмер доби своја реклама, во која го пренесува своето искуство со новата платформа. Пораката која ја испраќа во рекламата е “Windows 8 телефонот е прекрасен, проверете!“. Во рекламата шармантно насловена „Запознајте го Стив. Погледнете го неговиот Windows телефон“ […]

Прочитај повеќе

Порталот iFixit, во свој препознатлив стил, ја претстави четвртата генерација на iPad таблет компјутери до најситните детали. Момците од порталот веднаш го расклопиjа новиот уред, што е нешто што малкумина би се осмелиле, пред се бидејќи расклопувањето ја поништува скапа гаранција. iPad 4 го има двојадрениот A6X процесор кој има четири јадрен графички процесор. Новиот таблет […]

Прочитај повеќе

Откако најпрво ја претстави апликацијата за која ги синхронизира Windows 8 телефоните со PC, Microsoft ја објави и апликацијата која ќе го синхронизира уредот и со Mac. Најголема новост во апликацијата 3.0, се разбира е поддршката за Windows 8 телефоните. Интерфејсот сега дозволува споделување на фајлови со „drag and drop“ помеѓу Windows 8 телефоните и […]

Прочитај повеќе

Државниот завод за статистика објави дека во првите три месеци од 2012, 68,4 отсто од граѓаните користеле мобилни телефони. Најмногу телефоните ги користат граѓаните од 14-24 години, дури 77,8 отсто. Сепак само 21,6 отсто отсто од корисниците ги користат телефоните за приклучување на интернет. И тоа најчесто на WiFI 15,4 отсто, 11,5 отсто се приклучиле […]

Прочитај повеќе

Главните причини зошто 38,5 отсто од македонските граѓани никогаш не пристапиле до интернет, ниту имаат пристап дома, се бидејќи не им е потребен и не знаат да го користат, додека други велат дека цената на интернет пакетите и опремата е прескапа. Сепак најновиот извештај на Државниот завод за статистика ни покажувадека како што напредува дигиталното […]

Прочитај повеќе

По излегувањето на Windows Phone 8 телефоните, Microsoft ја издаде и апликацијата која ќе овозможи синхронизација на уредите на новиот оперативен систем. Апликацијата ќе овозможи споделување на музика, слики, видео, помеѓу уредите кои ги поседувате на Windows Phone 8 и Windows 8 платформите. Ќе има и автоматска синхронизација, пример штом се слика со мобилниот, фотографијате […]

Прочитај повеќе

Google го промени начинот на кој ќе ги составувате имејл пораките. Целта на воведените промени е Gmail да биде поедноставен за користење, пред се треба да се олесни работата кога сакате да упатите на податоци од претходоно примена пошта. Од сега кога ќе стиснете на „нова порака“ ќе се отвори нов прозорец, кој е сличен […]

Прочитај повеќе

Titan е новиот супер компјутер на Министерството за одбрана на САД. Titan ќе има пресметковна моќ од 20 петафлопи или 40 квадрилиони пресметки во секунда. Новиот супер компјутер е всушност надградба на Jaguar, кој беше претходниот суперкомпјутер на Оук Риџ. Според CNN, суперкомпјутерот ќе може да помогне за подобро разбирање на климатските промени, биогорива, нови материјали, нуклеарна енергија […]

Прочитај повеќе