Иако на годинешниов E3 Microsoft не го презентираше Xbox 720, сепак информациите кои беа откриени викендов покажуваат дека сме можеби поблиску до нова конзола отколку што мислиме. Според непотврдениот план од 2010 година, новата конзола би требала да пристигне во продавниците веќе следната година. Според документот, друштво на рафтовите ќе и прават втората генерација на […]

Прочитај повеќе

Останува помалку од еден месец до EXIT, еден од најдобрите музички фестивали во Европа. Доколку одите во Нови Сад,  сигурно ќе ви се најде редизајнираната  мобилна страна со која организаторите сакаат полесно и поудобно да ги информираат посетителите. Според организаторот, новата мобилна страна е оптимизирана и едноставна за навигација. Освен ова изработени се и апликации за Android […]

Прочитај повеќе

Директорот на Nokia, Стивен Елоп, призна дека Windows 7 телефоните не се продаваат. Според г. Елоп, клучната грешка ја прават провачите на Nokia телефоните. кои наместо да ги фокусираат рекламите околу софтверот на Microsoft, како што се прави тоа со Android и iOS, тие упорно се обидува да ги рекламираат уредите. Не помага ни тоа […]

Прочитај повеќе

Facebook подготвува услуга со која ќе им овозможи на компаниите да се наддаваат за пристап до одредена таргет група, пишува Bloomberg. Услугата е наречена Facebook Exchange иќе помогне одредени реклами да стигнат до заинтересираните корисници. Со анализирање на навиките на корисниците и посетата на различи страни,  апликации и други детали, Facebook ќе ги состави таргет групите во […]

Прочитај повеќе

Новата закрпа на Diablo 3 им овозможи на играчите да купуваат и продаваат опрема за вистински пари. Засега закрпата е достапна единствено на играчите на американските сервери иако нема IP ограничување од каде им пристапувате на серверите. Аукциите моментално се единствено за оружје и оклопи, а во иднина се очекува сите предмети од играта да […]

Прочитај повеќе

Microsoft најави дека ќе вметнат реклами во  Skype за Windows. Станува збор за реклами кои ќе се отвораат во апликацијата за време на гласовните разговори. Microsoft и oгласувачите планираат да допрат до 250 милиони корисници на Skype со рекламите. А во иднина Microsoft се надеваат дека ќе го зголемат бројот на корисници на 1 милијарда. Содржината […]

Прочитај повеќе

Пред неколку месеци Microsoft  најави дека ќе се обидат да го искористат Kinect за „читање“ на емоциите на играчите кои конзолата ги открива преку изразите на лицето кој потоа се толкуваат од софистициран софтвер. Целта е да се искористи Kinect за подобро рекламирање, ни открива патентот кој е одобрен минатата недела. Според патентот, уредот ќе ја зачува регистрираната […]

Прочитај повеќе

Иако официјалната презентација на Windows Phone 8 Apollo е закажано за следната недела утринава се појавија засега непотврдени скриншотови. Објавените содржини главно се од корисничкиот интерфејс и неколку апликации. Иако од сликите е тешко да се изведат заклучоци, според изворот DarkRiver, Skype е интегриран во WP8, а ако сликата е веродостојна тогаш ќе биде можен и […]

Прочитај повеќе

Метју Инман е сопственик на веб страната  The Oatmeal кој доби закана за тужба за клевета откако се пожалил дека funnyjunk ги објавува неговите содржини (слики, кратки комични стрипови, анимации). Тужителот бара од него 20.000 долари и отстранување на писмото во кое тој го опишува начинот на работа на нивната страна. За да ги собере парите, […]

Прочитај повеќе

На инсистирање на британската влада во иднина е можно веб страните да мораат да ги идентификуваат „троловите“, пишува BBC. Проблемот со овие злонамерни корисници стана актуелен со британката Никола Брукс која била вознемирувана од интернет тролови. Троловите и направиле лажен профил на Facebook преку кој испраќале пораки со експлицитна содржина на малолетни девојчиња. Освен ова […]

Прочитај повеќе

Според информациите кои излегуваат во јавност за малку наместо Nokia Windows Phone телефони сме можеле да добиеме и Microsoft паметни телефони. Microsoft размислувал за аквизиција на Nokia уште пред соработката на Windows Phone 7 телефоните. Ова било можно поради опаѓање на вредноста на Nokia која го губи чекорот со останатите производители на паметни телефони, иако […]

Прочитај повеќе

Oстварување на соништата бара многу работа, труд и откажувања. Затоа е трагично кога на некој на патот кон остварувањето на сонот ќе му застанат како пречка материјалните средства. За среќа покрај поедници во поново време постојат неколку сервиси кои ќе можат да ви помогнат да соберете доволно средства за остварување на сонот. Веќе неколку пати […]

Прочитај повеќе