Безжичен компјутер, проектор и камера, сместени во еликтрична светилка можеби се интерфејс на иднината. Идејата е на докторантот на MIT, Нејтан Линдер, а овозможена е пред се од напредокот и минијатуризацијата. Секоја подлога маса, ѕид или било кое место на кое можете да ја насочите светилката може да биде еден вид екран да допир, е […]

Прочитај повеќе

Windows 8 можеби се продаде во над 40 милиони копии до сега, но изгледа дека оваа бројка е далеку од предвидената продажба од Microsoft. Win Super Site јавува дека компанијата од Редмонд, откако ги реши проблемите во своите редови (го отпуштија г. Синофски), сега ги најдоа и останатите „виновници“. Први на листата се производителите на […]

Прочитај повеќе

Хрватските ученици од Дубровничката приватна гимназија кои при учењето користат iPad го поправија просекот на некои предмети за 20 отсто, јавува Dubrovnik Net. Споменатите предмети на кои учениците покажуваат подобри резултати се историја, географија и биологија. Директорот на гимназијата, Томислав Франушиќ се сомнева дека подобрите резултати се поради тоа што новите генерации се повеќе подготвени […]

Прочитај повеќе

Microsoft ја објави цената на Windows 8 Pro хибридните таблет компјутери. Surface Pro ќе чини 899 долари за 64 GB верзија односни 999 долари за 128 GB верзија, а ќе биде достапен од јануари 2013 година, објавува компанијата на својот блог. Новитет е дека двете верзии на таблет компјутерот ќе доаѓаат со електронско пенкало, со […]

Прочитај повеќе

Патент војната продолжува со судир на Nokia и RIM. Финскиот гигант побара од властите во Канада, САД и Велика Британија да ја забранат продажбата на Blackberry телефоните, пишува Computer World. “RIM и неговите подружница од САД, RIM Corporation сепак продолжуваат да го нарушуваат патентот и основниот договор, преку дејства, вклучувајќи, но не и ограничувајќи се на […]

Прочитај повеќе

Microsoft најави на својот блог дека и покрај Windows Phone 8 телефоните, нема намера да ги запостави претходните уреди. Поточно станува збор за Windows Phone 7.5 кои ќе бидат надградени на 7.8. Основна работа која со надградбата ќе им биде достапна на сопствениците на Windows 7.5 телефоните ќе биде почетниот екран на 8-цата. Поточно екран каде ќе може […]

Прочитај повеќе

Twitter наскоро ќе им овозможи на корисниците да ја симнат целата своја архива на постови. Директорот на компанијата, Дик Костоло, ја потврди својата решеност да им овозможи на корисниците на сервисот за микро-блогирање да ги преземат своите постови пред крајот на 2012, пишува Techcrunch. Првата најава за ваква опција, г, Костоло ја даде во септември, а […]

Прочитај повеќе

Продадени се над 40 милиони лиценци за Windows 8, објави Тами Релер, директор за маркетинг во Microsoft, на годишната Credit Suisse – конференција. За споредба, првите двата месеци од продажбата на претходникот Windows 7 се продадоа 60 милиони лиценци. На истата прес конференција г-ѓа Релер објасни дека Windows 8 е најтестираниот оперативен систем до сега. Во […]

Прочитај повеќе

Универзитетот Кембриџ ќе ги анализира опасностите од будење на Skynet, јавува BBC. На љубителите на Терминатор им е познато дека Skynet е антагонистот од сенка, самосвесна вештачка интелигенциај (AI) чија глaвна цел е истребување на луѓето. Центарот за анализа на егзистенционална опасност ќе ги проучува опасностите од биотехнологија, вештачка интелегенција, нанотехнологија, нуклеарна војна или климатските промени […]

Прочитај повеќе

Google во 2013 ќе издаде брендиран Chrome OS нетбук, пишува China Times повикувајќи се на извор од компанијата Compal од Тајван. Изворот јавува дека трансформацијата на Google и Microsoft од софтвер во хардвер гиганти може да ги маргинализира досегашните партнери на двете компании  Asus, Acer, Lenovо и останатите производители на хардвер. Најавите се дека новиот Google-брендиран Chromebook ќе […]

Прочитај повеќе

Европскиот Парламент изразува загриженост околу можноста организацијата на ОН  да добие контрола врз Интернетот. BBC известува дека рускиот Кремљ и останатите се заинтересирани за клучни системи да бидат преземени од Обединетите Нации. ITU (Меѓународна Телекомуникациска Унија) сака да го пререгулира телекомуникацискиот простор кој последен пат е разгледуван 1988 во Мелбурн, а  оттогаш технологијата и светот се […]

Прочитај повеќе

Новите предлози за веб домени беа критикувани од Government Advisory Committee, јавува BBC. Пратени се над 250 забелешки од  панелот составен од 50 земји кои се однесуваат на општоста, навредливоста и преобемната покриеност на новите генеричките домени. Во забелешките се наведени примери за несоодветни суфикси побарани за специфичните топ-левел домени како .wtf, .sucks, .casino, .charity и други, бидејќи се […]

Прочитај повеќе