Франција го казни 40 годишниот Алан Превост кој го прекрши контраверзниот анти-пиратски закон Hadopi со 300 евра, но 150 евра од казната веднаш му се простени. Според г. Превост тој не е пират, туку нелегалната содржина била на неговиот компјутер без негово знаење. „Се бранев без адвокат, бидејќи прифатив дека мојата сопруга ги презела песните, тие беа […]

Прочитај повеќе

Новите Windows RT таблет компјутерите ќе доаѓаат со бесплатен Office пакет, вели Microsoft. Од компанијата очекуваат потегот да биде поздравен пред се од студентите, иако таблет компјутерите се наменети за сите индивидуални корисници. Новиот пакет е наречен Office Home & Student 2013 RT и ќе биде достапен на денот на излегување на првите Windows 8 […]

Прочитај повеќе

Новиот оперативен систем iOS 6 на 19-ти септември ќе пристигне со пoдновена продавница за апликации на Apple. App Store како и досега ќе бидe заедничка за iPhone, iPad и iPod Touch, a најголемата новост е истакнување на Genius кој им сугерира на кориснициите кои апликации да ги симнат или купат. Genius ги прави своите одлуки врз […]

Прочитај повеќе

Microsoft ја oтвори Windows Store за развивачи од над 120 земји. Македонија е присутна на листата држави-конзументи, но ја нема земјата во делот за програмери, иако речиси во сите соседни држави продавницата е веќе отворене. Ова значи дека македонските корисници ќе можат да купуваат апликации од Windows Store во евра, земјата сè уште не е […]

Прочитај повеќе

Дали Microsoft планира да го револуционира гејмингот и центарот за домашна забава? Новиот патент на Microsoft, предвидува систем кој прикажува слика на целата околина, поточно на целата соба, налинк на Holodeck што го имаме видено само во научно-фантастичната серија Star Trek. „Уживањето на корисниците во видео игрите и сродните медиуми може да се зголеми со […]

Прочитај повеќе

Во онлајн маркетинг со сомневаат само луѓето кои не пробале онлајн маркетинг. Дали истото може да се каже и за рекламирањето на друштвените мрежи? Статистиката која ја покажува Hubspot, ни открива дека не само што рекламирањето на друштвените мрежи успева, туку сега е попродуктивно од кога и да е. Околу 42 отсто од испитаниците на […]

Прочитај повеќе

Lockheed Martin Transport & Security Solutions и IBM соработуваат на проектот за идентификација на FBI кој ќе чини една милијарда долари. Новиот хардвер и софтвер ќе ги собира податоците од камерите и барем на хартија, најавата е дека ќе ги следи криминалците и осомничените за тероризам. NGI (Next Generation Identification) е проект на FBI и […]

Прочитај повеќе

Илјадници и можеби милиони, веб страни останаа недостапни откако „падна“ GoDaddy.com . Вчера серверите на GoDaddy беа недостапни речиси 5 часа, а најмногу страдаа малите компани на кои им се потребни веб страните. GoDaddy хостира 5 милиони страни, но бројот на регистрирани домени е 10 пати поголем. Иако непотврдено, одговорноста за нападот ја предзема AnonymousOwn3r, член на […]

Прочитај повеќе

Amazon можеби може да си дозволи да ги продава своите таблет компјутери далеку поскапо, но нема намера да ја покачува цената бидејќи идејата е да стане конкурент на Apple, Google и Microsoft, не со продавање на таблет компјутерите, туку со продавање услуга. „Не сакаме да правиме пари од продавање уреди, туку кога корисниците ги користат […]

Прочитај повеќе

Oткако се навикнавме хакерите да ги спомнуваме во негативен контекст, доаѓа навистина прекрасна приказна за Чад Рубл кој го хакна контролерот на Microsoft Kinect за да и помогне на неговата мајка. Г-ѓа Рабл по мозочниот удар страда од Aphasia поради која не може да комуницира. „ Пред 12 години мајка ми страдаше од мозочен удар, од […]

Прочитај повеќе

iMore oбјави слики како ќе изгледа новиот iPhone 5, кој официјално ќе биде претставен следната среда, на 12.09. Порталот се повикува на бројни извори и други медиуми, и вели дека неговите фотографии се прилично точни кога се работи за изгледот на iPhone 5, кој како и последната генерација на iPad може да биде крстен само како […]

Прочитај повеќе

Ако ви е преку глава од македонските политички пресметки на Facebook, тогаш сигурно ќе ви се најде советот на LifeHacker за следната екстензија за прелистувачите. Social Fixer е спас за вашата разумност, односно е екстензија за речиси сите прелистувачи која, освен подобрувања на изгледот на Facebook, ја филтрира содржината која ви ја прикажува друштвената мрежа. Блокирањето на политичките пораки […]

Прочитај повеќе