Adobe го повлекува Flash од GooglePlay. Oд денес, 15 август, сите сопственици на Android уреди кои до сега не симнале Flash нема да бидат во можност повеќе да го направат преземањето. Flash на Android платформата ќе биде целосно недостапно откако сите уреди ќе се префрлат на Android 4.1 Jelly Bean. Компанијата целосно ќе се посвети […]

Прочитај повеќе

Четириесет проценти од стоте најмоќни компании се активни на Instagram. Ова го покажува студијата на  Simply Measured направена по повод „лансирањето“ на новата алатка Instagram analytic. Студијата покажува и дека од 40 компании кои користат Instagram, 35 проценти имаат 20.000 следбеници, а осум од овие комании имаат над 100.000 следбеници. Најмногу „фанови“ имаат MTV и Starbucks речиси […]

Прочитај повеќе

Основачот на контроверзниот Wikileaks, Џулиан Асанж,  ќе добие азил во Еквадор. Веста доаѓа од официјални претставници на властите во Еквадор, јавува Guardian. Г. Асанж се крие веќе два месеци во еквадорската амбасада во Лондон, од 19 јуни кога побара азил за да се спаси од екстрадиција во Шведска каде е обвинет за силување на две девојки. […]

Прочитај повеќе

Многу алитичарите сè уште се зачудени, и се чини дека никој го нема вистинскиот одговор зошто Google се реши да ги купи Frommer’s за 23 милиони долари и зошто сега интернет пребарувачот е заинтересиран да креира содржина. Кaко што вели AllThingsD, Frommer ќе биде дел од Zagat, уште една туристичка компанија која Google ја купи пред скоро година […]

Прочитај повеќе

Годинешниве Олимписки игри поставија нови стандарди за тоа како ќе се врши преносот на спортски настани во иднина. Од стримање на речиси сите настани во живо преку веб и мобилни уреди, до апликации кои ви помагаат да ги следите содржините кои ве интересираат и интеграција со друштвените мрежи. Тоа што е нов тренд од овие игри […]

Прочитај повеќе

По најавата за Crysis 3, сега е објавено ново видео кое го презентира графичкиот енџин CryENGINE 3 кој изгледа нестварно. Енџинот се користеше во претходните верзии на играта, но сега е подобрен и, ако им веруваме на EA, во видеото не се прикажани анимации од филмовите низ играта, туку дел од гејмплејот. Во најголем дел […]

Прочитај повеќе

Хакери ги нападнаа Blizzard Entertainment. Компромитирани се имејл адреси на играчите на World of Warcraft, Diablo и Startcraft. Kомпромитирани се и енкриптирани лозинки на корисниците на Battle.net, услуга која е неопходна за играње на насловите на Blizzard. Со нападот се опфатени сите, освен кинеските профили. Иако Blizzard соопшти дека нема причина за вознемиреност и дека […]

Прочитај повеќе

Facebook најави дека во иднина ќе можете своите Facebook фотографии да ги користите како разгледници. Иако се разбира дека и до сега можевте да ги испраќате фотографиите како дигитални разгледници, овојпат станува збор за вистински, хартиени разгледници кои пристигаат со пошта. Кога услугата ќе биде достапна на сите, корисниците ќе забележат ново копче „испрати како […]

Прочитај повеќе

Хактивистите Anonymous ги нападнаа страните на властите во Украина како одмазда за  гасењето на популарниот торент сајт Demonoid. Нападнати се страните на Украинската Анти-пиратска асоцијација, Агенцијата за aвторски и сродни Права, како и страните на Националната телевизија и украинскиот Совет за Радиодифузија. Нападите на страните ги потврди и Киев, а како и досега „оружјето“ кое го […]

Прочитај повеќе

Windows 8 доаѓa на 26 октомври, но дали вашиот компјутер е подготвен за новиот редизајниран оперативен систем? Подолу се минималните побарувања, додека Microsoft вели дека ако имате Windows 7 на вашиот компјутер транзицијата на Windows 8 ќе биде без проблем. Еве ја минималната конфигурација според Microsoft: CPU: 1 GHZ (PAE, NX, SSE2 подршка) RAM: 1GB […]

Прочитај повеќе

Google ја објави својата визија за иднината на интернет пребарувањето. Бројката од 100 милијарди пребарувања секој месец само покажуваат дека Google е компанијата која го поседува најдобриот пребарувач, па нивното мислење секако има најголем кредибилитет за ова прашање. Откако во мај го презентираа Knowledge Graph, базата составена од податоци за 500 милиони личности, локации и […]

Прочитај повеќе

Опцијата „не ме следи“ за новиот Internet Explorer 10 ќе  биде вклучена од самиот почеток на користењето, вели Microsoft. Ова треба да ја зголеми безбедноста на прелистувачот, поточно да го спречи прибирањето на податоци базирани на одлуките на корисниците. Но, тоа што е проблем со приватноста е имплементирањето на DNT (DoNotTrack),  со оглед на тоа […]

Прочитај повеќе