Иран ги блокира Google и Gmail како рекација на филмот „Невиноста на Муслиманите“ кој разбранува дел од муслиманските верници во повеќе држави, јавува The Guardian. Блокирањето доаѓа задоцнето, а што е уште поважно протестите во Иран беа речиси незабележителни. Сепак владин претставник најави дека Google и Gmail ќе бидат филтрирани. Тоа што повеќе ги вознемири […]

Прочитај повеќе

Автоматизирани машини, напредни алгоритми и апликации преведувачи, ова се работниците на иднината, вели Ендрју Мекафи, главен истражувач за дигитален бизнис на MIT Sloan School of Management, на TED конференцијата во Бостон. Автоматизацијата и технологијата ја олеснуваат работата на луѓето, но и ги намалуваат работните места за луѓето. Сепак можеби е поточно, дека се отвараат нови […]

Прочитај повеќе

Aко имате слични навики со мене додека сурфате по интернет, тогаш на секоја интересна веб страна или статија притискате „Ctrl+D“ за потоа да не може да се снајдете со омилените веб страни. Стартапот Annotary дозволува организирање на страните, но и на содржините кои сте ги обележале. [youtube]YMPF3Q1zLh4[/youtube] Покрај тоа што ќе ја зачувате страната, можете […]

Прочитај повеќе

Белградското студио Nordeus кое е познато по Facebook фудбалскиот менаџер Top Eleven, објави соработка со светски позната обложувалница Bwin. Двете компании заеднички ќе работат на онлајн друшвена игра за спортско обложување. „Тоа што сакаме да го постигнеме со ова партнерство, е тотална доминација со оналајн друштвените игри за спортско обложување, токму како што доминирам со […]

Прочитај повеќе

Dell ги претстави своите нови Windows 8 уреди кои се наменети за бизнис корисниците. Новиот Latitude 10 таблет компјутер и 6430u ултрабук ќе им се приклучат на XPS 10 и XPS Duo 12 во освојувањето на Windows 8 пазарот. Latitude 10 е Windows 8 таблет компјутер со Intel Clover Trail Atom процесор и 2 GB […]

Прочитај повеќе

Загребскиот стартап iStudio работи на нова верзија на MediaToolkit алатката која овојпат ќе треба да биде вистински чекор напред кон стартување на стартап. МediaToolkit е алатка која наоѓа локални содржини кои имаат потенцијал да генерираат интерес на друштвените мрежи. Не е бесплатна, но пред се е наменета за уредници, новинари, брендовите и блогерите кои сакаат […]

Прочитај повеќе

Едукативниот портал Schools објави интересни податоци од истражување кое се однесува на средствата преку кои читателите стигаат до книгите.  Истражувањата покажуваат дека бројот на читатели на дигитални книги е во пораст и дека 43 отсто од Американците користеле Kindle, iPad, Nook или некој друг уред за читање. Бројот на таблет комјутери или е-читачи е удвоен во […]

Прочитај повеќе

Словенeчкиот VoIP стартап Vox.io стигна до милион корисници, јавува TechCrunch, повикувајќи се на извори од компанијата. Со ова се исполнети предвидувањата на основачот на Vox.io, Томаш Штолфа кој најави милион корисници до крајот на 2012 година. Сox.io најчесто го опишуваат како Skype во прелистувач, а со ваквата констатација се согласува и г.Штолфа, но најавува дека […]

Прочитај повеќе

YouTube и Google Play најавуваат огромен чекор напред за видео сервисот. Голем број на популарни серии и филмови, меѓу кои и Prometheus и Family Guy, ќе бидат додадени на YouTube каналот. Оваа недела, по завршувањето на преговорите со Twentieth Century Fox TV,  YouTube има право да изнајмува филмови од шестте најголеми филмски студија. „Google Play и […]

Прочитај повеќе

Wikipedia сега овозможува да креирате свои енциклопедии со содржините кои ви се допаѓаат и потоа да ги предзмете во PDF или EPUB формат. Ако сакате можете и да ги испратите овие книги на печатење па потоа да ги добиете по пошта. Електронската верзија на енциклопедиите е бесплатна, а хартиените верзии се плаќаат. Засега мал недостаток […]

Прочитај повеќе

Asus ги најави своите Windows 8 и Windows RT таблет комјутери. Иако Стив Балмер посочи дека цената на овие уреди би требала да се движи од 300-800 долари, таблетите на Asus ќе бидат речиси двојно поскапи. Иако прескапи, сепак таблет комјутерите на Asus не изгледаат импресивно. Десет инчниот Asus Vivo Tab RT (TF600T) со Nvidia […]

Прочитај повеќе

Нова група на хактивисти кои се нарекуваат Mexican Cyber Protest,  нападна и сруши десетина владини и останати веб страни во Мексико, јавува BBC. Нападот е поради узурпирањето на власта од страна на претседателот на Мексико кој, според нив, е избран со фалсификат. А покрај владини, нападнати се и страни на политички партии и медиумски организации. […]

Прочитај повеќе