Во провинцијата Мие во југоисточниот дел на Јапонија роботи градат брана. Компанијата „Obayashi“ планира да го заврши проектот до март 2023 година, јави Nikkei Asian Review. Машините на Obayashi поставуваат слој, по слој бетон. За да се забрза целиот процес во близина на локацијата е изграден и погон во се меша бетон. На терен има […]

Прочитај повеќе

Qualcomm ветува дека следната генерација на полнење за паметни телефони Quick Charge 5, ќе ги полни батериите многу побрзо. За само 5 минути батеријата ќе се наполни до 50 отсто, а за 15 минути ќе имаме полна батерија. Полнењето ќе биде достапно на следната генерација паметни телефони. Qualcomm вели дека ова ќе биде прво полнење […]

Прочитај повеќе

Веќе десетина години Corning ги чува екраните телефони на корисниците од кршење и гребаници. Компанијата на околу две години ја надградува заштитата. Следната генерација Gorilla Glass Victus ќе биде со подеднаков фокус на заштитата од кршење и од гребаници. Gorilla Glass 6 е издржлив кога се во прашање падовите, но и гребењето сепак, следната генерација […]

Прочитај повеќе

Светската пандемија Ковид-15 и натаму продолжува да ги менува навиките на луѓето. Ова веројатно и не треба да биде изненадување со оглед на тоа дека сè уште нема вакцина, ниту вирусот исчезна со летото. Дел од техничките компании веќе се прилагодија и поради пандемијата работат од дома. Google најави дека неговите вработени, со мал дел […]

Прочитај повеќе

Корисниците на едни од најпопуларните додатоци за фитнес Garmin, од минатата недела немаат пристап до своите податоци. Причина за ова се хакерски напади врз сервисите кои ги нуди компанијата. Причината за недостапност на сервисите е ransomware WastedLocker. Пристапот до сервисите на Garmin е недостапен глобално, јави BleepingComputer, чии извори потврдуваат дека малициозниот код е причина […]

Прочитај повеќе

Пред четири години јапонскиот телекомуникациски гигант Softbank за 32 милијарди долари го купи британскиот дизајнер на чипови ARM. Компанијата тогаш го прогласи овој договор за најважен во нивната историја, но денес по 4 години изгледа дека се премислуваат. Причината за продажбата не е поради неуспехот на ARM, компанијата денес е помоќна од било кога. Сепак […]

Прочитај повеќе

Apple од април оваа година е јаглерод неутрална компанија. Ова значи дека компанијата со своите канцеларии и превоз на вработените не придонесува кон емисијата на јаглерод диоксид. Но ова не е доволно. Apple во следните 10 години сака во целост да престане да загадува. Компанијата најавува дека до 2030 година ќе го намалат загадувањето од […]

Прочитај повеќе

Самсунг повторно најави телефон од „Fold“-серијата, но овојпат не станува збор за F телефоните. Овојпат тоа е надградбата на Galaxy Z Flip 4G, кој го носи истото име само што сега наставката е 5G. Секако овие телефони уште некој период ќе бидат интересни за љубителите на паметни уреди, а со оглед на технологијата која се […]

Прочитај повеќе

Digital Macedonian Dictionary е ново дело на креаторите на Дигиталниот речник на македонскиот јазик. Станува збор за апликација наменета за Android оперативниот систем која во најголем дел, иако не во целост е мобилна верзија на веб-страницата. Апликацијата е едноставна за користење, а за нејзино користење е потребна Android 5.0 верзија и инсталирана македонска кирилица на […]

Прочитај повеќе

Додека, лекарите, епидемиолозите и останати медицински и одговорни лица се надеваат дека сите ќе носат маски, Националната агенција за безбедност на САД стравува дека маските ќе го оневозможат препознавањето на ликови. „Нашата проценка е дека насилните екстремисти и другите криминалци кои и во минатото сакаа да го избегнат препознавањето на ликови ќе ги искористат мерките […]

Прочитај повеќе

Twitter ги објави досегашните податоци од нападите на 15 јули на кој провалите од неколку познати јавни личности беа искористени за ширење на измама со крипто-валути. Во измамата на три адреси за крипто-валути во 400 исплати се украдени 121 000 американски долари. На 15 јули Twitter профилите на Илон Маск, Ворен Бафет, Бил Гејтс, Apple, […]

Прочитај повеќе

Thunderbolt од самиот почеток требаше да биде супер брза порта која е неколкукратно побрза од USB. Новиот протокол доаѓа со истиот 40 Gb/s проток, но за имплементација ќе бидат потребни повисоки минимални спецификации. Пред 5 години Intel со Thunderbolt 3 овозможи поврзување на 4К монитор преку USB-C. Со Thunderbolt Новиот протокол на Intel, Thunderbolt 4 […]

Прочитај повеќе