Microsoft објави дека во партнерство со SpaceX ќе работи на сателитски интернет за Azure облакот. Azure Space е фокусиран на вселената и сателитско поврзување како дел од облакот. Сепак новиот сервис ќе им биде корисен на повеќе различни сектори: земјоделие, енергетика, телекомуникации. Во партнерство со Starlink сателитскиот интернет на Space X, ќе биде овозможен брз […]

Прочитај повеќе

Европа започна да ги следи Ковид-19 контакти надвор од границите на секоја држава членка. Германија, Ирска и Италија донесоа одлука за соработка, и апликациите за следење на контакти ќе следат контакти и надвор од границите на секоја држава поединечно. Германската Corona-Warn-App, ирскиот COVID tracker, и италијанската Immuni app ќе ги споделуваат податоците. Ова ќе овозможи […]

Прочитај повеќе

Instagram е под истрага во Европа поради тоа што компанијата не успеала да ги заштити личните податоци на децата. Компанијата дозволила податоци на малолетници, како телефонски броеви и имејл адреси да бидат јавно достапни. Доколку истрагата која ја води ирскиот Комесар за заштита на податоци покаже дека Facebook нема законска основа за обработка на податоци […]

Прочитај повеќе

For.io Studio е алатка за полесен и побрз развој на Node.js апликации. Автор на платформата е Николче Михајловски, девелопер од Битола, кој сега живее и работи во Лозана, Швајцарија. Платформата може да генерира 95 отсто од кодот кој е потребен за работа на апликацијата. Со ова For.io Studio го забрзува развојниот процес и овозможува кратење […]

Прочитај повеќе

Поголема ефикасност и зголемено производство на храна е едно од најважните прашања за иднината. Поголемо производство е потребно за да се прехранат повеќе луѓе, но и за да се намали површината на која се садат овие култури. Дополнително климатските промени предизвикуваат намалување на приносите. Mineral e проект на лабораторијата на Google кој треба да даде […]

Прочитај повеќе

Глобалниот пораст на антисемитизмот е главната причина поради која Facebook се одлучи да започне и да ги отстранува постовите кои го негираат Холокаустот. Најголемата друштвена мрежа оваа одлука ја донесе по едногодишна консултација со  надворешни експерти. Одлуката доаѓа и под притисок на кампањата на кампањата на преживеани сведоци на Холокаустот кои побараа од Марк Закерберг […]

Прочитај повеќе

Apple на нов настан одржан од Apple Park ни ги претстави новите iPhone 12 телефони. За првпат новата серија телефони доаѓа со 5G поддршка. Не така одамна компанијата од истата локација ни ги претстави и новите часовници Apple Watch 6, Apple Watch SE и новите верзии на iPad и iPad Air. Овој пат мало изненадување […]

Прочитај повеќе

Google може да биде првата од големите технички компании против која ќе бидат преземени драстични мерки, и можеби дури ќе биде разделен на делови. Одделот за правда разгледува дали Google треба да биде принуден да го продаде прелистувачот и делови од бизнисот за рекламирање, велат извори за Politico. Доколку биде донесена ваква одлука, тоа ќе […]

Прочитај повеќе

AMD најави нова серија на Zen процесорите, а според најавите Zen 3 ќе биде најдобриот процесор за гејминг. Компанијата на кус настан во нешто помалку од 30 минути ја претстави серијата Ryzen 5000. Помеѓу процесорите во оваа серија се : 16-јадрениот Ryzen 9 5950X; 12-јадрениот Ryzen 9 5900X; 8-јадрените Ryzen 7 5800X и Ryzen 5 […]

Прочитај повеќе

SpaceX има доволно Starlink сателити во орбита за да започне со првите обемни тестови за широкопојасен интернет. Единствено потребно е да се остави доволно време овие сателити да ја пронајдат потребната локација. Овие сателити би можеле за околу 135 дена да бидат на својата положба и првите тестови на Space X интернет се очекуваат по […]

Прочитај повеќе

Новата конзола на Sony, PlayStation 5 ќе користи ладење со течен метал. Течниот метал во случајов ќе биде замена за термалната паста која речиси исклучиво се користи за оваа примена. Подоброто ладење треба да обезбеди и подобри перформанси на самата конзола. Инженерите на Sony успеаја да надминат повеќе проблеми и да користат течен метал за […]

Прочитај повеќе

Правата Android фул фрејм камера на Zeisс, Zeiss ZX1 сепак излегува и веќе е достапна во претпродажба. Поточно, препродажбата беше отворена, но веќе е затворена. Купувачите не беа одвратени ниту од високата цена која изнесува 6000 долари. Камерата доаѓа со 37.4MP Full-Frame CMOS сензор; ZEISS Distagon T* 35mm f/2 леќа; и три копчиња за контрола […]

Прочитај повеќе