За само еден ден крипто-валутите загубија најмалку 26 милијарди долари од својата вредност. Најголема причина за ова е падот на Bitcoin од 10 отсто. Вкупната вредност на оваа валута влегува како најголем дел и во вредноста од сите крипто-валути заедно. Иако по апсолутна вредност најголем пад забележа Bitcoin, значително се намали и вредноста на etherium, […]

Прочитај повеќе

Веројатно не постои човек кој не слушнал и не ја посетил сега веројатно најпопуларната енциклопедија. Секако зборуваме за Wikipedia која последниве години успеа да ги надмине првичните проблеми. Енциклопедијата во почетоците беше критикувана дека не секогаш има најточни податоци, но денес сајтот докажува дека со соодветно модерирање и проверки, содржините секако се релевантни. Колкав проблем […]

Прочитај повеќе

Тимот на стартапот за сајбер безбедност Corellium успеа да пронајде начин за инсталирање на оперативниот систем Android на iPhone. Со Project Sandcastle успеаја да го инсталираат оперативниот систем Android на iPhone 7 и iPhone 7+. Засега функционалноста не е достапна на поновите модели на iPhone. Причината за ова е едноставна потребен е jailbreak на телефонот, […]

Прочитај повеќе

Веќе подолго време кого зборуваме за процесори помалку ги забораваме ARM. Секако главната причина за ова е напредокот на AMD кој со Zen и Zen2 успеа да се приближи на Intel. Ова некако се префли и на повеќе-јадрените процесори наменети за сервери. Кога ARM се во прашање една од најголемите предности е малата потрошувачка на […]

Прочитај повеќе

Вештачка интелигенција развиена во истражувачкиот институт на Alibaba може да препознае заразени од коронавирусот 2019-nCoV со точност од 96 отсто. Дијагнозата се прави со помош на алгоритам кој анализира слики направени со компјутерска томографија, вели Nikkei Asian Review. Вештачката интелигенција е тренирана со слики од 5000 потврдени случаи на коронавирус и може да направи разлика […]

Прочитај повеќе

Овој период во кој компанијата е под санкции е навистина голем предизвик за Huawei. Без можност да користат голем дел од предностите на Android оперативниот систем Huawei мора самиот да излегува со сопствени решенија. Тимот задолжен за развој на софтвер го претстави Huawei Search. Алатката засега е во развој и не е достапна преку AppGalery, […]

Прочитај повеќе

Apple се договори со тужителите во спорот за нетранспарентно успорување на iPhone телефони со дотрајани батерии. Компанијата ќе плати по 25 долари за секој телефон кој се квалификува, јави Reuters. Сумата која компанијата би требала да ја исплати во случајов е најмалку 310 милиони долари, а најмногу 500 милиони долари. Учесниците во групната тужба ќе […]

Прочитај повеќе

Благодарение на сензорите кои на сателитите на Nasa со кои се мери загадувањето, можеме да видиме каков ефект имаат мерките кои властите во Кина ги преземаат за ограничување на епидемијата на коринавирусот. Намалувањето на сообраќајот, и запирањето на работата на индустријата, дополнително го подобрија и квалитетот на воздух во Кина, покажуваат снимките на Nasa. Вакви […]

Прочитај повеќе

Факултетот за електротехника и информациски технологии го најави меѓународниот натпревар по роботика и вештачка интелигенција „RoboMac 2020“. Оваќе биде десето издание во кој учесниците ќе можат да ги спротистават своите работи во куп различни натпревари. „Учесниците на натпреварот ќе имаат можност да работат во парови, да ги употребат своите знаења и вештини, истите да ги […]

Прочитај повеќе

Пред да продолжите со читање да ве предупредиме дека овој текст може да ви уништи куп филмови. Ова најмногу се однесува на филмови во кои негативците треба да останат скриени до крајот на филмот, на пример Knives Out на Рајан Џонсон. Apple не им дозволува на филмските студија во своите филмови на антагонистите да им […]

Прочитај повеќе

Мобилните уреди наскоро ќе може да се користат за идентификација на граѓаните. Ова ќе овозможи лицата кои ќе потпишуваат договори да не мора да бидат физички присутни на локациите на кои се потпишуваат договорите, наместо тоа, ќе можат да го докажат својот идентитет со камерата на паметните телефони. Телефоните како доказ за идентитет ќе може […]

Прочитај повеќе

Природата е најголемиот градител. Oва го препозна и италијанската градежна компанија Wasp која инспирирана од начинот на кој градат осите започна со 3д принтер да гради кружни куќи. Инспирацијата од осите не застанува тука, за изградбата на куќите Wasp користи земја и земјоделски отпад. Првата куќа компанијата ја изгради во Маса Ломбардо населено место во […]

Прочитај повеќе