Минатата недела Константин Игнатов еден од основачите на OneCoin , призна дека OneCoin е измама, и се изјасни како виновен по неколку обвиненија, помеѓу кои се и перење на пари и измама. Сепак она што сите ги интересира повеќе е каде е „крипто кралицата“, неговата сестра Ружа Игнатова. Ова прашање засега останува без одговор. Основачите […]

Прочитај повеќе

Безбедносен пропуст во Android камера апликацијата им овозможува на злонамерни напаѓачи да фотографираат, снимаат видео или да повлечат GPS податоци и кога не добиле дозвола за ова. Ова ќе им овозможи на напаѓачите и да слушаат разговори и преземање на сликите од SD картичката. Пропустот го открија безбедносните експерти Checkmark на 4 јули, Google истиот […]

Прочитај повеќе

По не баш многу време од најавата Google Stadia е достапна за користење. Новиот систем за гејминг од Google е достапен и веќе започнуваа да пристигаат, или веќе и пристигна првите искуства. Помалку изненадувачки првите оценки се речиси исклучиво позитивни, барем кога технологијата е во прашање. Stadia не е не е баш новитет. Сервиси кои нудат […]

Прочитај повеќе

Moto Razr е нов, или ќе биде нов телефон со флексибилен екран кога ќе излезе. За разлика од другите телефони кои се превиткуваат по должина како книга, Razr се превиткува како постарите флип модели. Сепак ако има нешто заедничко помеѓу овие различни модели, тоа секако е цената. Новиот телефон од Motorola доаѓа за 1 500 […]

Прочитај повеќе

Вообичаено, и повторно и оваа година AliBaba урива рекорда за продажбата на „Денот на самците“. Продавницата објави дека продажбата надминала 38 милијарди долари, пренесе Business Insider. Се чини дека ова е граница на инфраструктурата и тоа веројатно најдобро се забележува по следните неколку податоци: Компаниите секторот е-трговија кој продаваат на овој пазар работеле цела вечер […]

Прочитај повеќе

Корисниците на Facebook апликацијата за iOS забележуваат дека апликацијата има пристап до задната камерата. Задната камера се активира штом корисникот ја вклучи апликацијата. Компанијата веќе одговори дека станува збор за пропуст и веќе работат на решавање на проблемот и нова верзија на апликацијата. Пропустот се активира единствено ако корисникот и дозволил на Facebook апликацијата пристап […]

Прочитај повеќе

Google има здравствени податоци од милиони пациенти од 21 држава во САД. Податоците компанијата ги прибирала скришум и за ова не биле свесни ниту лекарите ниту пациентите, откри Wall Street Journal. Google вели дека не направил ништо илегално, и со партнерот Ascension имале стандарден договор кој ја регулира оваа проблематика. Ascension е невладина организација од […]

Прочитај повеќе

Apple планира да го прошири своето хадвер „портфолио“. Компанијата во 2022 ќе претстави сер за проширена реалност, а во 2023 година и очила за проширена реалност, тврдат извори за Information. Гласини за овие уреди се присутни одамна, и неколку пати досега сме слушнале дека компанијата ќе ги претстави на совоите настани од Купертино. Сепак засега […]

Прочитај повеќе

Класичните компјутери се приближуваат до својот лимит кога најсложените пресметки се во прашање. Поради ова најголемите компании со помош на квантна физика се обидуваат да дизајнираат нови побрзи компјутери. Не толку одамна Google објави дека успеале да постигнат квантна супериорност. Квантна супериорност е квалитет кој го поседуваат квантните компјутери да решаваат проблеми кои класичните компјутери не […]

Прочитај повеќе

За дел од нас хардверот е поинтересниот дел од ИТ-секторот. За жал често мора да одбираме популарен или поинтересен хардвер. Заради ова пропуштаме дел од хардверот, тој хардвер сега е на оваа листа. Portal TV Уредот за видео разговор на Facebook, Portal TV оваа недела дојде до корисниците, па за можевме да ги прочитаме првите […]

Прочитај повеќе

Од 24 до 27 октомври во Дубаи се одржи натпреварот во роботика FIRST Global. Средношколците Ајла Кецап, Емилија Митовска, Ања Кузевска, Кирил Спироски и Никола Јанковиќ и нивните ментори Алма Кецап и Кристијан Гроздановски беа втори по постигнатиот успех во споредба со врсниците од регионот. FIRST Global Challenge е натпревар  во кој се натпреваруваат тимови од средношколци на […]

Прочитај повеќе

Сопствениците на десктоп компјутер на кој има приклучен баркод  читач ќе можат да скенираат и да сторнираат фискални сметки. Апликацијата е достапна на веб страницата на Управата за јавни приходи и е бесплатна за преземање. Оваа апликација може да се користи како и мобилната МојДДВ за скенирање на сметки за поврат на ДДВ. Покрај поврат […]

Прочитај повеќе