Сем Хенри има само 15 години, но веќе е заслужен за спасување на онлајн архивата на Apple од YouTube. Сем има над 810 видеа на Apple со големина од над 80GB, јави Motherboard. Неговата „авантура“ започна со затворањето на YouТube каналот  „EveryAppleVideo“. Тој ги презема сите youtube-видеа од Archive.org и ги реобјави на својот канал […]

Прочитај повеќе

Дали партнерството со Google и гласовниот асистент ќе успее да му помогне на Walmart да се врати како најголема продавница? Компанијата до неодамна беше лидер во продажбата, но промената на нaвиките на купувачите ги смести зад Amazon. Соработката на овие два гиганти можеби најдобро ја покажува заканата која ја чувствуваат од Amazon. За Google освен […]

Прочитај повеќе

Автономни комбиња на компанијата Sohjoa наскоро ќе започнат со превоз на патници во Финска. За разлика од останатите држави кои сè уште тестираат, Финска се надева дека сервисот ќе стане вообичаен превоз за патниците. Финска овие тестови ги започна пред една година, а судејќи според одлуката се надеваат и на подолги линии. Првите тестови се возеа […]

Прочитај повеќе

Еден од клучните елементи на безбедноста денес, бројот на паметениот телефон е и еден од најлесните за крадење. Ова во последниот период го дознаваат куп Американци претплатници на Verizon, T-Mobile U.S., Sprint и AT&T, јави New York Times. Измамници се јавуваат на операторите и бараат да им ја предадат контролата врз телефонскиот број на жртвите. […]

Прочитај повеќе

Рингли, рерна, екран на допир и две вешти автоматски раце се иднината на готвењето на Moley Robotics. Не само што може да готви, туку роботот и ќе си чисти по готвењето. Компанијата работи на оваа технологија подолго време, но сè уште изгледа на нешто што излегло во видеоигра. Роботот може да се управува преку апликација […]

Прочитај повеќе

Најголемата друштвена мрежа би можела да претстави паметни очила. Станува збор за очила кои не се разликуваат од очилатa за читање или очилата за сонце, покажува патент кој го сподели ReadWrite. Очилата за проширена или виртуелна реалност кои се достапни во моментов не може да се помешаат со обични очила. Основачот на Facebook, Марк Закерберг, […]

Прочитај повеќе

Google со кусо видео ја претстави новата верзија на оперативниот систем Android 8.0 Oreo. Заедно со името, Google го објави и отворениот код на оваа верзија на Android. Вообичаено надградбата на оперативниот систем најпрво доаѓа на Nexus уредите, на кои овој пат им се приклучуваат и Pixel телефоните. Компанијата објави дека веќе е тестирна верзијата на Nexus […]

Прочитај повеќе

Seavus Incubator ги отвора своите врати за повеќе технички стартапи. Компанијата ја најави својата предакцелерациска програма, а веќе е отворено и пријавувањето за заинтересираните стартапи. Можат да се пријават сите заинтересирани, иако има неколку ограничувања. Најверојатно најголемотo ограничување е што преакцелерацијaта им е достапна единствено на техничките стартапи. Иновативните хардверски и софтверски решенија можат да […]

Прочитај повеќе

Intel со видео најава ги претстави новите процесори. Фокусот на новите процесори е обработката на слики и виртуелна реалност. За споредба, Intel вели дека рендерирањето со новиот процесор е 48% побрзо од компјутерите пред 5 години. Уредувањето на видеo е уште побрзо, па со осмата генерација Intel процесори времето потребно за рендерирање се скратува од 45 […]

Прочитај повеќе

Гоблин го најави првиот турнир со новата експанзија на HearthStone, Knights of Frozen Throne. Нема подобар начин за прослава и дружење од одржување на последниот турнир пред почетокот на школската година. Сите љубители на играта кои се заинтересирани за турнирот можат уште сега да се пријават на имејл адресата на Гоблин (contact@goblingames.com.mk). Во пораката треба да […]

Прочитај повеќе

Нацистичкиот портал Daily Stormer сè уште не може да се врати онлајн. Викендов успеаја за кратко да се појават, но тоа траеше неколку часови. Иако успеаја да пронајдат замена за Cloudflaire, порталот не успева да пронајде хост за содржините. Проблемите на сајтот започнаа со протестите во Шарлотсвил, а се започна со еден текст. Порталот објави […]

Прочитај повеќе

TechForReporters е плод на соработка на македонскиот стартап Procodific и Џон Бигс од TechCrunch. Платформата е во многу рана бета фаза и креаторите го испитуваат интересот за ваква технологија. „Идејата е да се направи платформа на која ќе има заедница од новинари и ИТ-експерти. Тука би се надминал проблемот кој го имаат Џон Бигс и неговите колеги новинари: пишување […]

Прочитај повеќе