Најголемата видео друштвена мрежа YouTube им овозможи на своите корисници кои закачуваат видеа пристап до новa, подобрена статистика за видеа и канали. Полесна навигација, подетални извештаи и податоци за тоа како расте вашата публика и како да ја зголемите гледаноста на видеата се само дел од подобрувањата во опциите за статистика. Статистика за видеата и […]

Прочитај повеќе

“Го основав Facebook на идеја дека луѓето ќе сакаат да споделуваат и да се поврзуваат со блиските, но за да го направат ова, секој треба да има комплетна контрола врз тоа со кого и што споделуваат во секое време.” – вака го почна своето извинување до корисниците Марк Зукерберг, откако FTC (федерална агенција за заштита […]

Прочитај повеќе

Истражувачи од универзитетот Колумбија во САД тврдат дека откриле нов начин да експлоатираат компјутерска сигурносна грешка преку која можат вашиот принтер да го претворат во вистинска бомба. Истражувачите тврдат дека преку далечински пристап и лажна софтверска надградба, може да се пристапи до принтерот и освен што може да се украдат доверливи податоци преку него во […]

Прочитај повеќе

Viber е мобилна апликација за Android и iPhone која лесно се интегрира со вашата контакт листа и ви овозможува да комуницирате бесплатно со пријатели или роднини било каде во светот. Сé што ви е потребно за да воспоставите бесплатен разговор со добар квалитет е да имате стабилна интернет конекција на вашиот мобилен. Откако ќе ја […]

Прочитај повеќе

Доколку инспекцијата влезе во фирма и види дека се користи нелиценциран софтвер тогаш фирмата ќе се соочи со незгодно сценарио – запленети компјутери, парични казни и кривична пријава. „Согласно Кривичниот законот, средствата се запленуваат, полицијата има право да ги запечати и заплени компјутерите со целиот тој материјал. Кога пресудата ќе е правосудна се одзeмaат тие […]

Прочитај повеќе

Брзината на вчитување на сајтот игра огромна улога во корисничкото искуство, а од пред некое време и во рангирањето на интернет пребарувачите. Доколку вашиот сајт има проблеми со својата брзина, дали заради неподсреден код или заради лош хостинг провајдер, ќе се соочите со голем број на незадоволни корисници и поплаки. На веб постојат неколку интересни […]

Прочитај повеќе

YouTube тестира нова страна која иако во моментов не е достапна за корисниците, сепак може да се активира со додавање на „колаче“ во прелистувачот, открива GHacks. Да го внесете колачето отворeте го YouTube.com на вашиот прелистувач, потоа на Chrome отворете Developer Tools, односно притиснете CTRL + SHIFT + J или на Firefox CTRL + SHIFT […]

Прочитај повеќе

1. Според анкетата “State of the Blogosphere 2011” на MediaBistro, дури 40% од блогерите се сметаат себе си за професионалци во своите области. 2. Facebook има над 800 милиони активни корисници, од кои само 200 милиони се приклучија на друштвената мрежа во 2011. (Social Media Examiner) 3. Просечниот Facebook корисник има 130 пријатели и е […]

Прочитај повеќе

Бидејќи многу Facebook корисници почнаа да објавуваат статуси од типот “Facebook ќе се наплаќа, постирајте го ова на вашиот статус и ќе го задржите бесплатниот акаунт бла бла…” на кои наседна и IdiVidi.mk, со цел да ги спречиме шпекулациите и досадните пораки кои се шират вирално, чувствуваме потреба да го објавиме овој мини-стрип погоре.

Прочитај повеќе

Се повеќе компании се свесни за потенцијалот на онлајн маркетингот и изнаоѓаат разни начини како да привлечат внимание на интернет корисниците, кои досега во неколку наврати докажаа дека се зависни да споделуваат забавни и интересни реклами, видеа, слики… Размислувајќи на забавен и креативен начин, компанијата Whittaker од Нов Зеланд и португалската компанија Sagres Preta, и […]

Прочитај повеќе

Четбот е софтвер кој се обидува да симулира интелигентен разговор, како да разговарата со човек, всушност неговиот успех би било софтверот да ве излаже дека зборувате со човек. Може да се каже дека ова се првиот обид на вештачка интелигенција, која сега за сега се користи најмногу за автоматска асистенција во компании. Но, ако со […]

Прочитај повеќе

Сигурно сте се прашале кои се најгледаните видеа на YouTube и сте имале разни претпоставки за тоа… но, она што ќе ви го откриеме во овој текст е далеку од вашите очекувања. Лично бев запрепастен за тоа кои се 10-те најгледани видеа на YouTube на сите времиња… Како најгледано видео со повеќе од 610,850,000 прегледи […]

Прочитај повеќе