Како што беше и најавено, Paypal викендов го претстави Here, новиот сервис на компанијата кој овозможува наплата директно на мобилниот телефон. Служејќи како виртуелен POS терминал, Here ќе овозможи на трговците и сопствениците на бизниси лесно да наплатат со кредитна картичка и брзо да ја процесираат трансакцијата. Here е директен конкурент на Square, сервис започнат […]

Прочитај повеќе

Project Re:Brief е иницијатива на Google да го подобри дигиталниот маркетинг преку адаптирање на неколку епски кампањи од историјата на маркетингот за дигиталниот свет. Оваа година интернет маркетингот ќе наполни 18 години. Но, и покрај скоро две декади иновација, дигитални реклами и кампањи, оваа гранка од маркетингот воглавно се користи како дополнување на активностите од […]

Прочитај повеќе

Трошејќи време на 9GAG, забележавме интересен пост кој на едно место ги има соберено поинтересните форми на мемориски стикови. Мали, големи, шарени, дел од привезоци, симболични, со амблеми, со компаниски лого-а, во облик на клучеви, мечиња, касети и што уште не… сите ќе се сложиме дека постои огромен избор на USB уреди… во продолжение едни […]

Прочитај повеќе

Autonomo е нов концепт за следната генерација на автомобили, развиен од студентот Чарлс Ратрај, студент по дизајн од Мелбурн, Австралија кој својата инспирација за овој проект ја добил откако пет години живеел во Лос Анџелес и постојано имал проблеми со метеж во сообраќајот. Autonomo е автомобил за едно лице, опремен со сензори за препознавање на […]

Прочитај повеќе

Организацијата Mozilla, која стои зад неколку проекти меѓу кои како најпопуларен би се издвоил прелистувачот Firefox, е на чекор да го изгуби договорот со Google, од кој организацијата оствари околу 85% од своите приходи во 2009 и 2010, што значи околу 125 милиони долари годишно. Популарниот интернет прелистувач Mozilla Firefox оваа година се соочи со […]

Прочитај повеќе

Австралискиот оператор Telstra во Мелбурн отвори ексклузивна продавница за Android уреди, која тие тврдат дека е прва од ваков вид во светот. Во соработка со Google и неколкуте производители на уреди за Android (HTC, Motorola, LG, Samsung и Sony Ericsson) оваа продавница ќе понуди секаков вид уреди и опрема за Android и совети и инструкции […]

Прочитај повеќе

TED, непрофитна организација со мисија да шири идеи вредни за споделување, по својата популарна iOS апликација за iPad објави и iPhone верзија. iPhone апликацијата им овозможува на корисниците да пребаруваат и гледаат TED видеа со должина од 3 до 18 минути. Мобилните корисници најчесто се само тоа – мобилни. Тие постојано се во движење, постојано […]

Прочитај повеќе

Читањето на содржини онлајн понекогаш е вистински предизвик земајќи  во предвид дека околу содржината во многу случаи се наоѓаат анимирани банери, линкови и други работи кои го одземаат вашето внимание. Evernote, компанијата која е позната по својот софтвер за организација на содржини, забелешки и линкови, се чини дека го пронајде решението на овој проблем преку […]

Прочитај повеќе

Популарниот сервис за гео-локација FourSquare која сега има повеќе од 15 милиони корисници претстави уште една нова функционалност наречена “Save to FourSquare” која им овозможува на корисниците да сочуваат било која локација од веб во нивната To-Do листа во самата апликација. Ова е одличен начин да ги сочувате и запомните локациите за кои читате на […]

Прочитај повеќе

Српската компанија Nordeus, која стои зад популарната игра Top Eleven Football Manager, која има над 1 милион активни играчи дневно, организира Hackathon – 24 часовен натпревар во програмирање на игри во разни платформи. Hackathon-от трае од 23-ти декември и се оддржува во Белград, а од компанијата обезбедуваат бесплатен превоз и храна. Од компанијата, која неодамна […]

Прочитај повеќе

Договорот што го склучија HTC и DropBox пред неколку месеци каде што корисниците ќе добијат 5 GB слободен простор при продажба на најновите HTC модели доби сериозна конкуренција. Откако Apple го направи истото со Box.net и им понуди на своите корисници 50 GB, LG и Sony Ericsson го следеа примерот и склучија партнерство при кое […]

Прочитај повеќе

Qbo, робот со стереоскопска визија кој во себе има софтвер за препознавање на објекти и лица, развиен од компанијата TheCorpora, се препозна самиот себе во огледало. QBO, чиј код е слободен, е мал робот со вештачка интелигенција создаден за домашни потреби. Целта на креаторите е да создадат робот кој би служел како милениче. QBO располага […]

Прочитај повеќе