(Ова е гостински блог на Борис Кузманов, првично објавен на Medium) Насилството и навредата не се ништо ново, но рапидниот раст на социјалните мрежи во последните неколку години само создадоа нов канал низ кој младите, лесно, со неколку тапкања по тастатурата, скриени позади некоја маска, го спроведуваат. Интернетот со себе донесе голем број на позитивни […]

Прочитај повеќе

После успешното минатогодишно издание на блог и Twitter наградите организирани од Blogirame.mk, денес и официјално беше најавено второто издание. Како и минатата година, така и во оваа номинациите и гласањето ќе го прави самата заедница на блогери, па затоа од организацијата ги повикуваат сите да ги направат своите номинации за: најсекси блогер/ка, најреволуционерен блог, најблог […]

Прочитај повеќе

Друштвената мрежа за споделување на аудио и музика, SoundCloud, месечно има повеќе од 250 милиони активни слушатели, објави основачот Александар Љунг на денешниот негов настап на TechCrunch Disrupt Europe. На настапот беше најавено и дека SoundCloud нуди и интегрирање на Instagram од каде што на корисниците им овозможува да ги зимаат фотографиите како кавери на […]

Прочитај повеќе

Српскиот стартап Nordeus, познат по својата игра Top Eleven, кој од неодамна отвори свои канцеларии и во Скопје, денес објави дека во нивниот дизајнерски тим им се приклучува Пол Бејкер. Се работи за дизајнер со над 20 годишно работно искуство во неколку големи и познати компании, како Ubisoft, а во еден период беше и директор […]

Прочитај повеќе

Популарниот видео сервис, Vine, кој брои повеќе од 40 милиони корисници, иако во споредба со Instagram нуди само 6 секунди (Instagram дозволува снимање на видеа со времетраење од 15 секунди), денес ги претстави своите нови опции со кои сака да се издвои од својот конкурент. Имено, од Vine претставија две нови опции за уредување на […]

Прочитај повеќе

Facebook започна со експериментирање со пораки кои опоменуваат за насилна, сексуална или осетлива содржина, пишува Guardian. Според сознанијата на Guardian, се размислува за воведување на такви забрани за корисници со одредена возраст, но сè уште не постојат алатки кои би го решиле тој проблем. Kорисниците кои ќе сакаат да прикачат таков вид на содржина, ќе […]

Прочитај повеќе

Постои голем број на апликации кои би ви помогнале да направите бекап на сите ваши податоци на вашиот паметен телефон. Некои од нив нудат зачувување на податоците во облакот, некои на меморијата која ја имате во вашиот телефон, а некои ги нудат и двете опции. Една таква апликација е Nero BackItUp. Развиена е од, верувам […]

Прочитај повеќе

Додека апликациите за заштита голем период се присутни, задолжителни и играат голема улога кај компјутерите, со зголемувањето на мобилните оперативни системи и бројот на апликации и безбедноста на мобилните се става под знак прашалник. Една од поновите апликации за заштита на вашиот Android телефон е Malwarebytes Anti-Malware. Апликацијата е наменета да ве заштити од малициозен […]

Прочитај повеќе

Корисниците на Windows Phone ќе имаат официјална Instagram апликација. Оваа новост ја најави Кевин Систром, еден од основачите на Instagram, за време на настанот на Nokia кои го претставија својот Lumia компјутерски таблет и нов паметен телефон. Сепак, сè уште не е познат точниот датум, но се очекува да биде во текот на следните неколку […]

Прочитај повеќе

Интернетот, денес, е место за кои работниците и претприемачите се запрашуваат многу прашања. Како да го започнат својот сајт, дали да го оптимизираат за мобилен и таблети, дали би било подобро да се рекламира на Facebook, Twitter, YouTube и многу други прашања. Вала Афшар кој работи како CMO и CCO во Enterasys, компанија за компјутерски […]

Прочитај повеќе

Националната агенција за безбедност (NSA) и нејзината специјална единица наменета за специјални цели, Tailored Access Operations (TAO) кои неколку години ја следеле mексиканската влада, пристапиле до јавниот имејл на мексиканскиот претседател Енрике Пења Њето, објави Der Spiegel. Според извештајот обелоденет од поранешниот aналитичар на CIA, Едвард Сноуден, се вели дека мисијата била успешно завршена во […]

Прочитај повеќе

LinkedIn неодамна ги претстави своите два најнови проекти наменети за мобилните уреди. Се работи за апликациите Work With Us и Recruiter кои се наменети за менаџерите во потрага по нови таленти или нова работна сила. LinkedIn со овие апликации сака да им ја олесни работата на 33% од корисниците на мрежата кои ги користат своите […]

Прочитај повеќе