Xiaomi, кинескиот производител на мобилни уреди, пред скоро ја најави новата веризија на MIUI, MIUI 12. Наследникот на MIUI 11 носи големи подобрувања од повеќе гледни точки, но најевидентни се оние кај корисничкиот интерфејс, како и севкупното визуелно искуство. Покрај ова, има и новини од безбедносна гледна точка. На настанот на кој MIUI 12 беше […]

Прочитај повеќе

Поради моменталната ситуација низ светот со коронавирусот COVID-19, сведоци сме како големи конференции и настани се откажуваат скоро секојдневно. Ова важи за сите – од помали настани, до огромни како на пример Game Developers Conference 2020. Иако за многумина ова се далеку од најсјајни вести, факт е дека компаниите и организаторите го превземаат истото за […]

Прочитај повеќе

Иако во последниве неколку години бројот на корисници кои се префрлаат од механички хард дискови на SSD не престанува да расте, сепак постојат такви кои сеуште користат механички дискови. Доколку сте еден од нив, и користите Windows 10, новиот апдејт би требало да ви донесе значително подобро искуство со истиот. Промената доаѓа благодарение на промена […]

Прочитај повеќе

Според многумина наследникот на Vine, TikTok, е моментално една од најпопуларните апликации / социјални мрежи во светот. Едноставна е, забавна е, и нуди по нешто за секој, од хумористични содржини наменети да ве насмеат, до совети кои навистина ќе ви се најдат во животот. TikTok во ниеден момент не се натпреварува со гигантите како Facebook, […]

Прочитај повеќе

И покрај фактот што работите во моментов се далеку од совршени кога станува збор за cloud gaming платформите, со сигурност може да се каже дека истите земаат голем замав. Google беа релативно тивки околу тоа колку точно корисници има нивната платформа, Google Stadia. Но, откако ја најавија во ноември минатата година апликацијата за истата има […]

Прочитај повеќе

Една од најконтроверзните работи кои ги опкружуваат моменталните платформи за cloud gaming во моментов е нивната библиотека на игри. Додека некои студија со задоволство ги ставаат нивните наслови на ваквите платформи, други не сакаат “некој трет” да профитира од нив, и остро се противат на ова. Доколку вашата избрана cloud gaming платформа е GeForce Now […]

Прочитај повеќе

И покрај фактот што постојат навистина импресивни суперкомпјутери, во моментов најбрзата опција е [email protected] проектот. Истиот наместо да има хардвер на едно место, го користи хардверот кој го даваат на располагање корисници ширум светот. [email protected] е всушност проект кој своите почетоци ги гледа на универзитетот Стенфорд во 2000 година. Неговиот креатор, професорот Vijay S. Pande, […]

Прочитај повеќе

Sony го најавија новиот DualSense контролер, кој ќе биде пуштен во продажба заедно со новата конзола на Sony. Ова е наследникот на одличниот DualShock 4, и доаѓа со неколку подобрувања и малку променет дизајн. За почеток, дизајнот е релативно сличен со претходникот. Повторно го гледаме симетричниот распоред на елементите, нешто што е всушност една од […]

Прочитај повеќе

Minecraft сигурно не е првата игра која би ви паднала на памет доколку ве праша некој која игра има најимпресивна графика и текстури. Истата е намерно направена да е едноставна од оваа гледна точка, што е и една од најпривлечните работи кај истата доколу се тргне настрана самиот гејмплеј. По најавата на блогот на Nvidia, […]

Прочитај повеќе

Иако Messenger Kids е достапна на некои места уште од крајот на 2017 година, истата не беше баш најраспространета. По иницијалното лансирање во САД, Facebook ја пуштија во употреба и во Канада и Перу во 2018 година. Со оглед на моменталната ситуација со COVID-19, потребата за учење од дома е зголемена, со што Facebook одлучија […]

Прочитај повеќе

Во јули 2019 година, Nvidia ги најави GeForce RTX SUPER графичките картички, кои беа малку подобрени верзии од веќе постоечките RTX 2060, RTX 2070 и RTX 2080. Истите беа пуштени во продажба неколку дена подоцна, но досега не беа достапни за лаптоп компјутерите. Ова сé се смени на 15 април, кога беа пуштени во продажба […]

Прочитај повеќе

Несомнено е дека пандемијата на коронавирусот COVID-19 е една од најпопуларните теми за разговор периодов, како низ светот, така и кај нас. Со оглед на ова, многу луѓе сакаат да ја следат детално ситуацијата и да знаат како стојат работите низ светот. Доколку и вие сте меѓу нив, подолу ќе најдете неколку алатки кои ќе […]

Прочитај повеќе