И покрај фактот што постојат навистина импресивни суперкомпјутери, во моментов најбрзата опција е Folding@home проектот. Истиот наместо да има хардвер на едно место, го користи хардверот кој го даваат на располагање корисници ширум светот. Folding@home е всушност проект кој своите почетоци ги гледа на универзитетот Стенфорд во 2000 година. Неговиот креатор, професорот Vijay S. Pande, […]

Прочитај повеќе

Sony го најавија новиот DualSense контролер, кој ќе биде пуштен во продажба заедно со новата конзола на Sony. Ова е наследникот на одличниот DualShock 4, и доаѓа со неколку подобрувања и малку променет дизајн. За почеток, дизајнот е релативно сличен со претходникот. Повторно го гледаме симетричниот распоред на елементите, нешто што е всушност една од […]

Прочитај повеќе

Minecraft сигурно не е првата игра која би ви паднала на памет доколку ве праша некој која игра има најимпресивна графика и текстури. Истата е намерно направена да е едноставна од оваа гледна точка, што е и една од најпривлечните работи кај истата доколу се тргне настрана самиот гејмплеј. По најавата на блогот на Nvidia, […]

Прочитај повеќе

Иако Messenger Kids е достапна на некои места уште од крајот на 2017 година, истата не беше баш најраспространета. По иницијалното лансирање во САД, Facebook ја пуштија во употреба и во Канада и Перу во 2018 година. Со оглед на моменталната ситуација со COVID-19, потребата за учење од дома е зголемена, со што Facebook одлучија […]

Прочитај повеќе

Во јули 2019 година, Nvidia ги најави GeForce RTX SUPER графичките картички, кои беа малку подобрени верзии од веќе постоечките RTX 2060, RTX 2070 и RTX 2080. Истите беа пуштени во продажба неколку дена подоцна, но досега не беа достапни за лаптоп компјутерите. Ова сé се смени на 15 април, кога беа пуштени во продажба […]

Прочитај повеќе

Несомнено е дека пандемијата на коронавирусот COVID-19 е една од најпопуларните теми за разговор периодов, како низ светот, така и кај нас. Со оглед на ова, многу луѓе сакаат да ја следат детално ситуацијата и да знаат како стојат работите низ светот. Доколку и вие сте меѓу нив, подолу ќе најдете неколку алатки кои ќе […]

Прочитај повеќе

И покрај тоа што има одлични cloud gaming сервиси како Google Stadia и Nvidia GeForce Now, гигантот Amazon сака парче од колачот. Истиот е наречен Project Tempo, јавуваат од The New York Times, и ќе биде конкурент на горенаведените сервиси, како и на Project xCloud на Microsoft. Водејќи се по извештајот на The New York […]

Прочитај повеќе

Доколку ја следите технологијата и нејзиниот развиток, несомнено сте приметиле дека во последно време многу се дискутира 5G технологијата. Причината за ова е што и покрај тоа што таа е достапна од 2018 година, нејзината имплементација не почна до втората половина на 2019 година. Истата зема замав во последните неколку месеци, но во моментов има […]

Прочитај повеќе

Иако многумина сметаат дека ваквите уреди не се нешто што би го користеле во секојдневниот живот, несомнено е дека паметните часовници можат и тоа како да ни го олеснат животот. Многу од нас носат часовник, па фактот што истиот можат да го заменат со компјутер со истата големина отвара многу можности. И додека пред некое […]

Прочитај повеќе

Со модели како Gear IconX, Galaxy Buds, и новите Galaxy Buds+, Samsung се прилично популарни кај корисниците на безжични слушалки. Она што е новитет кај Galaxy Buds+, е употребата на новите интегрирани кола за управување со електрична енергија, MUA01 и MUB01. Истите се направени за слушалките (MUB01), како и за кутијата која се користи за […]

Прочитај повеќе

Покрај релативно нестабилниот почеток на годината, Google не престанува да доставува нови надградби за нивната Stadia платформа. Не само што има нови игри, туку и гледаме поддршка за повеќе уреди, како и нови функционалности. Google нуди две нивоа на претплата со Stadia. Google Stadia Base е бесплатното, со ограничување на максимална резолуција од 1920х1080, а […]

Прочитај повеќе

Кога Nvidia ги најави новите GeForce RTX графички картички, заедно со нив најавија и нова технологија наречена DLSS. Истата користи машинско учење за да ги зголеми перформансите при гејминг. Во својата почетна верзија, DLSS технологијата имаше проблеми, и во одредени наслови квалитетот кој го добивавте со истата не беше баш најсјаен. Пред неколку дена Nvidia […]

Прочитај повеќе