Intel не се во баш најсјајна позиција во моментов. Иако до пред некоја година комплетно го доминираа пазарот на процесори, и десктоп и лаптоп, во последно AMD им зема сé поголем дел од колачот. Сето ова е потпомогнато од фактот што Intel сеуште се “заглавени” на 14nm процесот, додека процесорите на AMD се на поефикасниот […]

Прочитај повеќе

Доколку во минативе неколку години сте ја разгледувале можноста да се подновите со лаптоп, веројатно сте налетале на таканаречените 2-in-1 уреди. Некои ги категоризираат како таблети, некои како лаптопи, а вистината е дека се категорија помеѓу двете горенаведени, и за некои корисници, токму она што го бараат. Со оглед на тоа дека и кај нас […]

Прочитај повеќе

Иако пазарот изобилува со опции доколку сакате механичка тастатура, сепак една од најубавите работи во хобито е можноста да склопите ваша сопствена тастатура. Со самиот факт што вие одбирате какви компоненти ставате во неа, имате можност да ја направите да изгледа, звучи и функционира токму онака како што сакате. Секако, не секој сака да се […]

Прочитај повеќе

Discord започна како алатка која им овозможува на гејмерите меѓусебна комуникација додека играат. Но, во овие неколку години, истата се прошири во сервис кој овозможува секојдневна комуникација за многу луѓе. “Многу од вас дојдоа на платформата поради игри, и секогаш ќе бидеме благодарни за тоа. Но, како што поминува времето, многу од вас сфатија, и […]

Прочитај повеќе

Кај паметните часовници навидум има една едноставна поделба – или е Apple Watch, или не е. Моделите на Apple убедливо го доминираат пазарот, често не оставајќи простор за конкурентите. И иако кај Android корисниците најпопуларни се паметните часовници на Samsung, и покрај фактот што не користат Android оперативен систем, сепак не треба да се заборави […]

Прочитај повеќе

Иако хардверот на кој играте генерално има поголемо влијание врз вашето гејминг искуство, сепак не смееме да ги заборавиме и оние надворешните компоненти кои можат да направат огромна разлика. Покрај тастатурата и глувчето, или можеби gamepad-от, кога купувате опрема за гејминг, една од работите која прави огромна разлика се слушалките. Слушалките се особено важни кога […]

Прочитај повеќе

AOC, бренд кој кај нас е присутен во продавниците на Сетек и Зоте Брос, неодамна претстави три нови монитори кои се дел од G2 серијата. Сите три модели се со 1500R закривеност, и со сооднос на страните од 21 према 9. Со оглед на тоа дека брендот е присутен на нашиот пазар, не е исклучена […]

Прочитај повеќе

Доколку сте заинтересирани за HAWK суперкомпјутерот на AMD, кој е еден од најбрзите од својот вид на светот, од пред некој ден, AMD ви нуди виртуелна прошетка низ истиот. HAWK важи за најбрзиот ваков систем во Европа, и се наоѓа во Германија, како дел од High Performance Computing Center, кој пак е дел од University […]

Прочитај повеќе

Иако самата конзола веројатно нема да биде достапна уште некое време, многу корисници се прашуваат за тоа како ќе работат постарите игри на PlayStation 5. Sony одамна потврдија дека игрите направени за PlayStation 4 ќе работат на новата конзола, но досега беше непознато што точно ќе треба самите девелопери да направат за да постигнат компатибилност. […]

Прочитај повеќе

Пред некое време зборувавме за мајскиот апдејт за корисниците на Windows 10, како и придобивките од истиот. Но, она што е новитет, е дека истиот апдејт кај некои корисници е намерно блокиран од страна на Microsoft. Причината за ова се бројните проблеми со кои се соочуваат корисниците кои го добија апдејтот. Во моментов има десетина […]

Прочитај повеќе

Во продолжение на текстот во кој разговаравме за најпопуларните свичеви кај механичките тастатури, во овој текст ќе разгледаме неколку опции кои можеби и не се толку познати, а сепак треба да ги знаете. Zealios и Zilents Иако сами по себе ниту едните ниту другите не се посебни свичеви, туку варијанти на Gateron, овие свичеви се […]

Прочитај повеќе

Веќе споменавме во текстот за прекинувачи дека тие се одговорни за тоа какво чувство има тастатурата кога пишувате на неа, како и звукот кој ќе го добиете. Но, покрај нив, има уште еден елемент кој има големо влијание овде, а тоа се капачињата. Капачињата, кои ќе ги најдете како keycaps, се всушност допирната точка помеѓу […]

Прочитај повеќе