Со години уназад, смартфоните на Google користеа процесори произведени од Qualcomm. Како што тврдат од 9to5google, оваа година, новиот Pixel 6 ќе користи процесор изработен од Google. Чипот за кој што се работи е познат како GS101 Whitechapel, а шпекулации околу истиот се појавија уште минатата година, кога извршниот директор на Google, Sundar Pichai, најави […]

Прочитај повеќе

Една од најголемите компании за производство на мрежен хардвер, Ubiquiti, на 11ти јануари годинава изјави дека е заеблежан неовластен пристап до извесни системи кои се хостирани кај познат cloud provider. Во истата изјава, од компанијата тврдат дека корисничките податоци не се компромитирани, но сепак ги советуваат нивните корисници да ги сменат лозинките, и да активираат […]

Прочитај повеќе

Најновите производи од компанијата која се води од слоганот “Never Settle” се двата нови смартфони, OnePlus 9 и OnePlus 9 Pro. Но, иако компанијата долго време произведуваше телефони кои ценовно важеа за flagship killer, бидејќи нудеа врвни перформанси по цени поефтини од конкуренцијата, тоа повеќе не е вистина. Цените на новите уреди се $729 за […]

Прочитај повеќе

Мобилните телефони, како и други слични преносни уреди, со години функционираат со помош на SIM картички. Овие картички се навистина мали и компактни, и всушност се интегрирано коло кое го зачувува вашиот идентитет кај мобилните оператори. Но, слично како што производителите на мобилни телефони исфрлаат функционалности како microSD картички и 3.5mm порт за слушалки, прашање […]

Прочитај повеќе

Откако Bitcoin (BTC) се појави на пазарот како криптовалута во 2009 година, почнавме да гледаме шпекулации за тоа дали криптовалутите ќе опстојат како валути, и дали воопшто ќе имаат било каква вредност неколку години натаму. 12 години подоцна, не само што има мноштво криптовалути на пазарот, туку некои од нив достигнуваат вредности за кои многу […]

Прочитај повеќе

Иако компанијата ја претстави најновата итерација на нивните true wireless слушалки пред повеќе од еден месец, за Galaxy Buds Pro пишуваме сега бидејќи од неодамна истите се достапни кај нас, во Анхоч и Нептун. Слушалките според многу се комбинација од функционалности кои ги имаа Galaxy Buds и Buds+, и дел од функционалностите на Galaxy Buds […]

Прочитај повеќе

За некои обична играчка, за некои алат со кој заработуваат, дроновите, т.е воздухопловите без екипаж, во минативе неколку години земаат голем замав. Но, доколку не сте внимателни, со дрон може лесно да се направи проблем. Токму поради тоа, во минатите години низ светот, а и кај нас, постепено се носат регулативи и закони кои би […]

Прочитај повеќе

Можноста да чувате криптовалути во ваш сопствен паричник е интересна за многу, но, ако сме искрени, многу корисници преферираат солуции кои се поедноставни, но во кои криптовалутите всушност стојат во туѓ паричник. Подесувањето на ваше решение, за многу, и не е толку едноставно, а не е тајна дека многу корисници преферираат едноставност наместо безбедност. За […]

Прочитај повеќе

Google Stadia, платформата за која пишувавме пред нецели две години, најави дека ќе го промени својот фокус, и ги затвори студијата за развивање на игри. Платформата уште при основањето ветуваше дека ќе направи револуција во светот на гејмингот, а покрај тоа, се спомнуваа и игри кои ќе се развиени од двете студија кои работат под […]

Прочитај повеќе

Графичките картички се познати како една од најважните компоненти кај било кој компјутер. Без оглед на тоа дали се работи за интегиран модел, кој доаѓа заедно со процесорот, или засебна графичка картичка, истата е потребна за да добиете слика на вашиот монитор. Како компонента, графичката картичка доаѓа со јадро (GPU) кое има за цел да […]

Прочитај повеќе

Во изминатиов период, потребата од лесно пренослив лаптоп со моќни перформанси е поголема од било кога. Токму поради ова, се повеќе производители нудат вакви уреди, а една од најинтересните опции кои ви се на располагање во моментов е новиот Huawei MateBook D 15. Истиот е дел од неколкуте нови лаптопи на Huawei кои од неодамна […]

Прочитај повеќе

На почетокот на минатата година, излегоа информации дека Facebook планира да ги соедини Facebook, Instagram и WhatsApp, се со цел корисниците да добијат едно унифицирано искуство. Ова треба да овозможи да може да комуницирате со корисници на другите платформи без поголеми проблеми. Секако, со COVID-19, фокусот се смени малку, па од Facebook одлучија да се […]

Прочитај повеќе