Пред да продолжиме со текстот за филтрирање на вувузелата, за сите оние кои не го следат првенството или гледаат ТВ со намален звук и не знаат каков е звукот на вувузелата, еве една симулација:

Го објаснивме проблемот. Да преминеме на решенијата… :)

Филтрирање на вувузели со Fedora


Со следново решение, објавено од Felix’ Blog, ќе можете да го поврзете звукот од вашиот ТВ или кабелски/сателитски приемник како аудио во вашиот компјутер и да го слушате натпреварот без звукот на вувузелите. Процесот е објаснет со слики и треба само внимателно да се проследи, делува едноставно…

Филтрирање на вувузели на вашиот ТВ


Вувузелата доаѓа во неколку различни големини и секој модел произведува различен звук (сите се досадни и монотони!). Најкористената вувузела на стадионите во Јужна Африка е со големина од 58 центиметри и произведува нота B♭3 (si bémol), со тоа просечната фреквенција на тонот изнесува 466.164 Hz. Знаејќи го ова, со мало подесување на стабилизаторот на звук на вашиот телевизор (намалете ја фреквенцијата 233 или 300 или која и да е најблиску до 300) ќе можете да уживате во фин натпревар.

Еве пример како треба да се подесат опциите на Samsung телевизор:

Анти вувузела mp3


Звук со звук се избива… :) На сајтот AntiVuvuzelaFilter.com за 2.95 US долари може да преземете специјално дизајниран MP3 звук/филтер кој работи на принципот на откажување на звучната врева преку звучен притисок. Звукот од MP3-то формира нов звучен бран и го попречува зуењето на вувузелите и го прави нечујно за човечкото уво. Се што треба да направите е да го преземете MP3-то кое има времетраење од 45 минути и да го пуштите на почеток од натпреварот на звучник блиску до телевизорот. За второто полувреме, пуштете го повторно.

Екстерен филтер


Германскиот блог Surfpoeten објаснува како да си направите сами свој филтер и да го избегнете зуењето во вашите уши. Блогот објаснува како да си направите софтверски филтер кој селективно ќе ги намалува фреквенциите на кои се слуша вувузелата, односно 233 Hz, 466 Hz, 932 Hz и 1863 Hz. Авторот на блогот, експериментот го направил со тоа што го пренел аудиото од телевизорот на неговиот Mac Mini и користел Logic Express со неколку EQ филтери.

Доколку никој од наведените примери погоре не ви излегува во пресрет… тогаш концентрирајте се на наједноставното решение. :)


П.С. Доколку имате други решенија, споделете ги во коментарите и помогнете им на сите гледачи на светското првенство да го избегнат проколнатото бззззззззз….

14 коментари на “Анти-вувузела мерки

      1. kako ne ti e jasno zasto smetav? sto ne e jasno care… ono zatoj udara na psihu na igrachi i takv igra zasto gi smeta na svi… vuvuzeli … veze nema. bez toj vuvuzeliziranje ke bese po top da se cuesva navivaci i po druga igra ke bese a ne tuja…. onoj ovoj bilo … veze nemate.

      2. pa takvi su navivachi be n00b… koj duva u tija? sami da ne se duvav? :P Isto kako drugde u svet da se odrzhue prvenstvo i da zabraniv na navivachi africhki timovi kd igrav da ne se poe.

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии