Android е омилениот мобилен ОС во .Мк, по него е iOS, па…

Windows Phone 7 е последен на листата со само 9 гласа од вкупно 240. Ова може да биде бидејќи Windows Phone се уште е нова платформа за која има помалку избор на мобилни телефони.

BlackBerry и Symbian се некаде на средина, со по 25, односно 24 гласа, но имам чувство дека Symbian ќе станува се понекоиристен и со тоа помалку популарен оперативен систем бидејќи Nokia спомна дека нема веќе да продава Sybmian телефони од 2012-та, бидејќи се префрла на Windows Phone 7.

10 коментари на “Android е омилениот мобилен ОС во .Мк, по него е iOS, па…

 1. apple stalno se fokusira na EDEN produkt, dodeka Nokia, Samsung, LG itn konstantno proizveduvaat novi modeli! apple nemaat sto da ponudat osven OS i zatoa se fokusiraat najmnogu na nego pa na site i izgleda toa mnogu nedostizno

 2. Оф леле! Оваа Фејсбук анкета нема никаква смисла од причини што е направена од оператор кој не нуди Apple телефон, односно iPhone OS. Бројот на испитаници е само 240 од кои 90% од нив сигурно имаат телефон од вип со Андроид. iPhone OS е дефинитивно најдобриот оперативен систем за мобилни телефони. Да не беше тој оперативен систем и Apple прашање е дали сега ќе постоеше Андроид, Блекбери и сл.

  Поздрав

  1. По твојата логика да не постоеше Symbian немаше да постои iOS. А и BlackBerry OS е излезен пред iOS. И не треба да те нервира фактот што повеќе луѓе имаат пристап и можат да испробаат Android телефон, додека цената на iPhone (особено во Македонија) е во стратосферата – што значи што попристапен оперативен систем – тоа повеќе корисници – тоа повеќе задоволство.

   Иста ти е споредбата помеѓу Windows и OS X, што дека вториот е поубаво дизајниран и подобро функционира, кога треба да е пристапен до луѓето за воопшто да може да биде искористен. :)

   1. Мешаш баби и жаби. Symbian е едно, а iOS друго. Зборам за оперативен систем кој се базира на допир со прст, а прв беше iOS. Е сега се согласувам со тебе за високата цена и воопшто не ме нервира тоа. Ако нешто ме нервира тоа е безсрамното копирање на iOS од останатите производители како во случајот со Samsung Galaxy. http://en.wikipedia.org/wiki/Smartphone

   1. Ironija e sto neznaes sto znaci ironija a go koristis. Nesto moze da bide ironicno, a ne da bide kazano ironicno. Aj sea ti ubij se. :) Mala shala, morav :)
    Ali tazno e sto pola narod ne znae sto e ironija.

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии