Amazon ангажира илјадници роботи да помогнат со празничните испораки

Десетици илјади Kiva роботи им помагаат на вработените во Amazon за секојдневна испорака за време на декемвриските празници. Во овој најфреквентиот период се надминуваат и милион испораки дневно, па компанијата ангажира технологија да им помогне на луѓето да се справат во хаотичните магацини. Покрај 15-те илјади Kiva роботи, во магацините на Amazon „работи“ и Robo-Stow, најголемата роботска рака.

Роботите се прозвод на Kiva Systems, компанија која од 2012 година е во сопственост на Amazon, и која веќе најавува и испорака со помош на беспилотни летала, иако засега има уште многу време за реализација на овој проект. Тоа што можеби е интересно се последиците кои ќе ги имаат роботите врз бројот на вработни во Amazon, иако барем засега компанијата вработи дополнителни 80.000 работници за божиќните празници.

[youtube]tMpsMt7ETi8[/youtube]

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии