Хрватскиот Agrokor ќе вложи 5 милиони евра во регионален Amazon

Image courtesy of Agrokor

Хрватскиот гигант за препродажба, Agrokor, ја претстави регионалната верзија на Amazon, наречена Abrakadabra. Онлајн продавницата за граѓаните на Хрватска започнува со работа веќе од следната недела, а вредноста на инвестицијата за првата продавница е 5,32 милиони евра. Компанијата најави дека засега онлајн продавницата ќе функционира само во Хрватска, но до крајот на првото тримесечие во 2017 година се планира влез во целиот регион. Најпрво е планиран влез во Словенија, по што следат Србија и регионот. Првата фаза од планот во кој Abrakadabra ќе стане достапна во регионот е најавена најдоцна до средината на следната година.

Продавницата од самиот почеток ќе нуди 100.000 производи кои ќе бидат поделени во: авто-мото, бела техника, градина и алати, компјутери и компјутерска опрема, играчки, книги, убавина и нега, мода, опрема за бебиња, потрошувачка електроника, спорт и додатоци за исхрана. Во продавницата ќе бидат застапени над 1000 брендови од 200 партнери, јави Forbes.hr. Agrokor се надева дека веќе во првата година ќе заработи околу 20 милиони евра, и дека ќе успее да ја раздвижи онлајн продажбата и да го зголеми учеството во севкупната трговија кое во моментов е 4 отсто.

Agrokor, стартуваше во 1976-та година на почеток со продажба на цвеќиња, но како Amazon со книгите, подоцна ја прошири својата дејност. Денес компанијата има приходи од 9 милијарди долари.

2 коментари на “Хрватскиот Agrokor ќе вложи 5 милиони евра во регионален Amazon

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии