Amazon Echo може да се хакне преку радио

Amazon Echo, решението на Amazon за паметен дом, наиде на невообичаени проблеми кои ги пријавија некои корисници што слушаа емисија на радио. Тие јавуваат дека радиостаница ја преземала контролата врз нивниот паметен звучник кој се контролира со гласовни команди.

Калифорниската радиостаница NPR имаше емисија за Amazon Echo, но паметните звучници на некои слушатели се активирале на гласот на водителот. Еден слушател јавува дека поради емисијата, Alexa (паметниот асистент на Echo) ја ресетирал температурата на термостатот на 21 степен, додека друг слушател вели дека истовремено го слушал радиото и прегледот на вестите од радиото. Грижата за корисници на Amazon знае дека уредот реагира на било кој глас, пренесува Quartz.

Но, интересно е што ова не е прв случај, ниту Amazon Echo има ексклузивност на оваа грешка. Guardian потсетува дека уште пред неколку години корисниците можат да го користат гласот на Арон Пол за отклучување на својот Xbox, со Xbox on. Актерот во серијата ја отклучува својата конзола, а дел од корисниците забележаа дека звукот од серијата може да ја вклучи и нивната конзола.

1 коментар на “Amazon Echo може да се хакне преку радио

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии