Google експериментира со реклами директно во резултатите од пребарувања

Google започнува со експериментaлен проект со кој на ѕвездите и некои бизниси им овозможи рекламирање директно преку картички кои се појавуваат во пребарувањето. Засега станува збор за ограничен број на партнери на компанијата кои можат да огласуваат на овој начин, но доколку се покаже успешно, компанијата можеби ќе им ја понуди оваа функционалност и на останатите јавни личности, вели Verge.

Картичките се прикажани во „carousel“ листа, што можеби наговестува дека се наменети за мобилна платформа, но засега резултатите се прикажуваат и на десктоп платформата. Она што е можеби интересно е што дел од првите огласувачи на кои им се овозможени новите реклами се американските претседателски кандидати, вели Мајк Блументал, кој прв ја забележа промената. Претседателските картички се присутни неколку недели, а сега истата функционалност им е овозможена на помал број на локални бизниси.

google-posts-screenshot-2.0

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии