10 најдобри Sci-Fi телевизиски серии за 2018

2018 можеби е зад нас, но тоа не значи дека не остави огромна ризница од квалитетни телевизиски серии кои одработуваат најразлични теми. Во оваа прилика, решивме да ги одвоиме најдобрите научно фантастични серии кои пробаа да го окупираат времето на филмоманите. Некои од сериите се чистокрвни научно фантастични продукти, а некои од нив имаат одредени допирни точки со жанрот. И покрај тоа, сметаме дека сите наслови заслужуваат да се најдат на листата и да се борат за вашето внимание.

Altered Carbon – IMDB: 8.2

Интересен факт: Секоја епизода го добила името според класичен film noir филм од четириесетите и педесетите.

Black Lightning – IMDB: 6.3

Интересен факт: Стрипот се појавил во 1977 година, за време на едно од најголемите движења против кршење права на малцинства.

Final Space – IMDB: 8.4

Интересен факт: Ова е дело на јутуберот Олан Рогерс.

Impulse – IMDB: 7.5

Интересен факт: Телевизиска серија која е, всушност, спин-оф на филмот Jumper, од 2008 година.

Lost in Space – IMDB: 7.2

Интересен факт: Бил Мами е единствениот актер кој се има појавено од оригиналната серија Lost in Space, од 1965 година.

Maniac – IMDB: 8.0

Интересен факт: Серијата е заснована на норвешката серија Maniac, од 2014 година.

Protector – IMDB: 7.7

Интересен факт: Серијата е заснована на делото на Н. Ипек Гокдел, Karakalem ve Bir Delikanlinin Tuhaf Hikayesi (Чудна приказна за јаглен и млад човек). Прва турска серија која ја гледаме со огромно задоволство.

SSSS.Gridman – IMDB: 7.2

Интересен факт: Се работи за римејк за сериите Denkô chôjin Guriddoman (1993) и Superhuman Samurai Syber-Squad (1994).

Sword Art Online: Alternative Gun Gale Online – IMDB: 6.6

Интересен факт: Актерката која го позајмува гласот на Ана е единствената која гостува и во двете Sword Art Online серии.

Violet Evergarden – IMDB: 8.5

Интересен факт: Сè

1 коментар на “10 најдобри Sci-Fi телевизиски серии за 2018

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии